wersja polska English version français version Deutsch Version
Japanese version русский italiano versione  
PAIiIZ
Home > INWESTUJ W POLSCE > Case studies > Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce
 Kontakt  Szukaj  Mapa serwisu 
Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce

Bruno Duthoit
Prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce
„Francja potwierdziła w 2003 r., że nadal zajmuje 1 miejsce wśród inwestorów w Polsce. Polska pozostaje więc rynkiem strategicznym dla francuskich firm. Przekłada się to również na znaczny wzrost wymiany handlowej, która praktycznie podwoiła się od 1997 r. Francja zajmuje 4 miejsce wśród dostawców i 2 miejsce wśród klientów w Polsce.

Jeśli lokatę uzyskaną w 2000 r. można tłumaczyć głównie zrealizowaniem kilku ważnych operacji prywatyzacyjnych, między innymi w telekomach oraz sektorze energii, wzmocnieniem pozycji firm przemysłowych zwiększających ich możliwości, oraz kontynuacją znaczącego rozwoju sieci hipermarketów, który sam w sobie stanowi 1/4 francuskich inwestycji w Polsce oraz ponad 25 000 miejsc pracy, to należy jednak zauważyć jak ostatnio średnie i małe przedsiębiorstwa torują sobie drogę, w szczególności w postaci spółek joint-venture. W ten sposób pomimo wagi telekomów oraz sieci hipermarketów inwestycje są niezwykle zróżnicowane: energia, sektor spożywczy, elektronika, budownictwo, części samochodowe, chemia i farmaceutyka; aktualnie rośnie również znacząco francuska obecność w takich sektorach jak bankowość oraz ubezpieczenia.

Wszystko to nie jest dziełem przypadku. Poza dawną nicią porozumienia pomiędzy naszymi krajami, która pojawia się na nowo w gospodarce i która tworzyła bazę zaufania u firm francuskich, obecne są oczywiście najświeższe doświadczenia stanowiące źródło rozwoju i rozszerzenia. W pierwszej kolejności czynnik ludzki: jakość lokalnych ekspertów i menedżerów, zapał do pracy, wzajemne zrozumienie, następnie stopniowe usuwanie przeszkód o charakterze administracyjnym lub braku jednoznacznej interpretacji tekstów regulacyjnych, a wreszcie wpojone przekonanie o potencjale rozwojowym Polski, wyraziście potwierdzone wynikami z początku 2004 r., wszystko to przyczyniło się do poprawy planowanych działań biznesowych i podjęcia strategicznych decyzji.

Polska powinna w ten sposób pozostać uprzywilejowanym celem francuskich inwestorów. Wraz z rzeczywistym wejściem do Unii Europejskiej likwidowane są ostatnie bariery, czasem psychologiczne, a to co wydawało się dalekie i trudne dla niektórych firm, między innymi średnich i małych, staje się dzisiaj konkretnym założeniem roboczym: umiejscowienie w Polsce.

Zapewne bardziej zróżnicowane, a również bardziej zintegrowane ze strategią krajową spółki matki, francuskie inwestycje mają przed sobą przyszłość w Polsce”.


projekt i wykonanie internet ART; CMS -  WEB interface Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15
Strona do wydrukuPoleć stronęNa górę
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.
ul. Bagatela 12; 00-585 Warszawa; Tel.: +48 22 334 98 00; Fax: +48 22 334 98 89;
NIP: 526-030-01-67; kapitał zakładowy: 9.116.000,00 zł;
KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego;
E-mail: webmaster@paiz.gov.pl

Infolinia dla inwestorów: 0 801 800 099 E-mail dla inwestorów: invest@paiz.gov.pl

Pragniemy poinformować, że jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 9:00 a 17:00. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z Przedstawicielami PAIiIZ serdecznie zapraszamy po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania.
Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności