Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneBułgaria


Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Bułgarią dynamicznie się rozwija, szczególnie w zakresie eksportu polskich towarów. W trakcie ostatnich pięciu lat wartość polskiego eksportu do Bułgarii wzrosła ponad dwukrotnie. Podatek od zysku firm CIT wynosi 10%, a w wielu rejonach o wysokim bezrobociu nawet 0%. Dzięki temu i doskonałej lokalizacji w regionie, Bułgaria jest dla polskich firm atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji.


Bułgaria - Eksport TOP 5Bułgaria - Wymiana handlowaBułgaria - Import TOP 5

Informacje z rynku

Polsko-bułgarskie stosunki gospodarcze w 2021 r. kontynuowały tendencje wzrostowe, jakimi charakteryzują się wzajemne obroty handlowe od kilku lat. Według wstępnych danych za cały 2021 r. wzajemne obroty towarowe wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i przekroczyły 2254,8 mln EUR dzięki dynamicznemu wzrostowi polskiego eksportu. Charakterystyczną cechą polskiego eksportu jest jego duża nadwyżka nad importem (348,7 mln EUR) oraz dominacja w strukturze eksportu towarów przetworzonych o wysokiej wartości dodanej. To efekt konkurencyjnej oferty polskich firm, których produkty są dobrze odbierane w Bułgarii dzięki dobrej jakości i konkurencyjnej cenie. PKB w trzecim kwartale 2022 r. wzrósł o 3,3%, prognozy KE mówią o wzroście PKB w 2022 r. o 3,1% i o 1,1% w 2023 r.

Największy udział po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących tłuszcze, masła i woski oraz nieobrobione surowce niejadalne, a po stronie eksportu artykuły spożywcze.

Stosunki handlowe pomiędzy Bułgarią a Polską rozwijają się bardzo dobrze. W okresie ostatnich lat dynamika handlu dwustronnego pomiędzy obu krajami jest wyższa niż wzrost obrotów handlu zagranicznego ogółem Polski i Bułgarii. Wg danych opracowanych przez Departament Strategii i Promocji Gospodarczej PAIH na podstawie publikacji Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. wzajemne obroty towarowe były na poziomie 2254,8 mln EUR. Polski eksport do Bułgarii osiągnął poziom 1456,6 mln EUR. Jednocześnie polski import z Bułgarii w tym okresie był na poziomie 798,1 mln EUR. Polski eksport do Bułgarii w całym 2021 r. był wyższy od ubiegłorocznego o 27%. Podkreślić należy, że tak dobre wzrosty odnotowywane po stronie polskiego eksportu to nie tylko wynik tegoroczny, ale efekt stabilnego i dynamicznego wzrostu dostaw polskich towarów na ten rynek obserwowany od 2018 r. Według Bułgarskiej Izby Handlowo Przemysłowej - najstarszej i największej izby zrzeszającej bułgarskie przedsiębiorstwa, Polska znajduje się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej oczekiwanych kierunków międzynarodowej współpracy handlowej, tuż za Niemcami i Turcją.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Bułgarii. Lista dostępna TUTAJ
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij