Informacje z rynku
W 2022 r. odnotowano najwyższą w historii wartość wymiany handlowej między Polską a Egiptem. Wyniosła ona blisko 4 mld PLN, notując wzrost o ok. 43% w stosunku do dotychczas najlepszego 2021 r.
Główną kategorią eksportową do Egiptu są produkty rolno-spożywcze. Istotne w tej kategorii są jabłka, przetwory ze zbóż, mąk i skrobi oraz produkty mleczarskie. Wartość ich eksportu w 2022 r. osiągnęła blisko 500 mln PLN. Drugą kategorią eksportową do Egiptu są maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne, w tym silniki i turbiny oraz sprzęt AGD. Wartość ich eksportu w 2022 r. osiągnęła blisko 430 mln PLN. Na kolejnych miejscach pod względem eksportu znalazły się kategorie takie jak: produkty przemysłu metalowego, w tym wyroby z żeliwa, stali lub miedzi; wyroby z tworzyw sztucznych, w tym rury wraz z wyposażeniem; wyroby z kauczuku, w tym opony oraz produkty przemysłu chemicznego, w tym kosmetyki.
Egipt, ze swoją ponad 100-milionową populacją, jest najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu i największą gospodarką w Afryce Północnej. Wg raportu WB Global Economic Prospects 2023 szacowany wzrost egipskiego PKB w 2022 r. wyniósł 6,6%. Natomiast w 2023 r. prognozowany jest dalszy wzrost o 4,5%. Zgodnie z UNCTAD World Investment Report 2022 po raz pierwszy od 2017 r. Egipt nie był największym, lecz drugim co do wielkości odbiorcą inwestycji zagranicznych w Afryce.
Wydarzenia branżowe
Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.
Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.
Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Egipcie. Lista dostępna TUTAJ.
Egipt - charakterystyka rynku | Egipt - informacje podatkowe, 2023 |