Informacje z rynku
Maroko w 2020 r. zanotowało spadek PKB rzędu 7,0%, a rynek stracił 530 tys. miejsc pracy, z kolei rok 2021 charakteryzował się odbiciem gospodarki na poziomie 6,3%. Utrzymuje się wysokie bezrobocie - wg Banku Centralnego Maroka ok. 13%, a planem na walkę z tym zjawiskiem mają być inwestycje w sektorze publicznym w 2022 r. na kwotę ponad 20 mld EUR. Przepływ towarów od początku pandemii był swobodny, czego efektem jest stały wzrost poziomu przeładunku towarów w TangerMed - największym porcie Maroka i Afryki.
Dynamiczny wzrost obrotów handlowych z Polską notuje się od początku 2020 r., w tymże roku wzrost obrotów między Polską a Marokiem wyniósł 25% i przekroczył po raz pierwszy 1 mld USD. Rok 2021 kończy się jeszcze wyższym wzrostem obrotów na poziomie 40%. Polska ma ujemny bilans handlowy z Marokiem ze względu na import z Maroka fosforytów i samochodów.
W strukturze towarowej marokańskiego eksportu do Polski dominowały pojazdy, tekstylia, warzywa i owoce oraz fosforyty. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Maroka dominowały pojazdy, sprzęt AGD, wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz żywność i zboże. Za pierwsze 10 miesięcy 2021 r. odnotowano najwyższy od dłuższego czasu poziom dynamiki wymiany handlowej między Polską a Marokiem, wzrost wyniósł 46%. Eksport to 521 mln USD, a import 707 mln USD /INSIGOS/. Maroko jest obecnie pierwszym polskim partnerem handlowym w Afryce, natomiast zajmuje trzecie miejsce jako rynek zbytu po Algierii i RPA.
Wydarzenia branżowe
Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.
Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.
Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Maroko. Lista dostępna TUTAJ.
Maroko - charakterystyka rynku | Maroko - informacje podatkowe, 2023 |