Informacje z rynku
Peru zamknęło pierwszy kwartał 2022 r. z nadwyżką handlową w wysokości ponad 3 mld USD, o 38,7% wyższą niż w tym samym okresie ubiegłego roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Banco Central de Reserva del Perú. W 2021 r. wartość importu z Peru do Polski wyniosła 43,9 mld EUR, stanowiąc 3,2% całego importu do naszego kraju. Największymi partnerami handlowymi Peru, w odniesieniu do importu, są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.
Umowa o Wolnym Handlu pomiędzy Unią Europejską a Kolumbią, Peru oraz Ekwadorem przyczyniła się do zniesienia wielu opłat celnych, ograniczenia barier handlowych, ułatwienie dostępu do inwestycji, liberalizacji rynku usług oraz zamówień publicznych, a także ułatwienia procedur rozstrzygania sporów. Dzięki wspomnianym ułatwieniom wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Peru znacznie się zwiększyła. W kwietniu 2022 r. inflacja w Peru wyniosła 7,96%, co było najwyższym wynikiem od 24 lat. Zgodnie z danymi publikowanymi przez peruwiański rząd w Marco Macroeconómico Multianua, szacuje się, że w 2022 r. Peru odnotuje wzrost gospodarczy w wysokości 3,6%.
W strukturze towarowej peruwiańskiego importu z Polski dominowały wyroby z branży przemysłowej i górniczej. Z Polski najczęściej importowane są części samochodowe, przewodniki elektryczne, lampy żarowe, przełączniki i maszyny wiertnicze. Natomiast z branży spożywczej jest to skrobia ziemniaczana oraz nabiał. Peruwiański eksport do Polski obejmuje produkty z branży górniczej - cynk oraz miedź oraz produkty rolnicze - owoce oraz warzywa.
Wydarzenia branżowe
Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.
Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.
Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Peru. Lista dostępna TUTAJ.
Peru - charakterystyka rynku |