Polsko-ukraińskie fora biznesowe stały się już tradycją dla środowisk biznesowych obu krajów. Od 2014 r. rokrocznie jesienią w Kijowie odbywają się "Dni polskiego biznesu na Ukrainie", natomiast na wiosnę w Warszawie - "Dni ukraińskiego biznesu w Polsce".
Uczestnicy pierwszego panelu zastanawiali się nad ogólną sytuacją w polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Omówiono saldo wzajemnego eksportu i importu w latach po ukraińskim kryzysie 2014 roku, stwierdzono stopniową intensyfikację stosunków handlowych. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński przedstawił ogólny obraz relacji gospodarczych między Ukrainą a Polską. Michał Giergoń zwrócił uwagę na poprawę klimatu inwestycyjnego na Ukrainie oraz postępy w walce z korupcją i poprawie systemu sądownictwa.
Z każdym rokiem, z każdym miesiącem stajemy się ważniejszymi partnerami, ale nas jeszcze czeka długa droga - powiedział Jacek Kluczkowski, moderator panelu dyskusyjnego.
W ramach dyskusji panelowej pt. "Korytarz transportowy Odessa-Gdańsk: jakie perspektywy współpracy i jaka gotowość infrastruktury celnej, portowej, kolejowej i drogowej?" dyskutowano o najważniejszych aspektach współpracy w obszarze transportu i logistyki, polsko-ukraińskich projektach infrastrukturalnych, problemach funkcjonowania przejść granicznych etc.
Szczególną uwagę zwrócono na polsko-ukraińskie projekty budowlane i infrastrukturalne. Zastanawiano się m.in. w które z nich warto zainwestować, jakie istnieją możliwości współpracy i perspektywy dla producentów materiałów i firm budowlanych. Szczególne zainteresowanie uczestników wywołały kwestie pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez oba państwa, nowości w obowiązujących regulacjach prawnych oraz możliwości dostępu do instrumentów finansowych i bankowych. Uczestnicy uzyskali m.in praktyczne porady na temat wejścia na rynek polski, rejestracji firmy, obowiązujących regulacji podatkowych, rachunkowości, procedur celnych.