Istotnym punktem obrad tej konferencji było wykorzystanie nowych technologii, a także stworzenie właściwych dla ukraińskich miast modeli finansowania tych procesów. Możliwości wsparcia w postaci kredytów od BGK i ubezpieczeń kredytowych od KUKE dla tych ukraińskich samorządów, które zdecydują się na zakup polskich towarów i usług, przedstawił w swojej prezentacji kierownik ZBH w Kijowie Karol Kubica.
Kolejne możliwości wsparcia realizacji projektów gospodarki miejskiej zostały przedstawione przez Międzynarodową Korporację Finansową należącą do Grupy Banku Światowego, ukraiński sektor bankowy (Oszczadbank), Państwową Innowacyjną Instytucję Finansowo-Kredytową Ukrainy (DIFKU), unijny program pomocowy U-Lead, program DOBRE finansowany przez USAID oraz Państwową Agencję ds. Energoefektywności i Energooszczędności Ukrainy. Propozycje nawiązania współpracy w obszarze rozwoju lokalnego zostały zgłoszone przez ukraiński "Klub burmistrzów".
Termomodernizacja jako istotny element optymalizacji zużycia energii w gospodarce mieszkaniowej staje się współcześnie jednym z najważniejszych zadań gospodarki miejskiej. Najnowsze rozwiązania techniczne w zakresie energooszczędności zostały przedstawione zarówno przez środowisko akademickie (m.in. Charkowski Narodowy Uniwersytet Gospodarki Miejskiej im. O.M.Beketowa, Politechnikę Krakowską), jak i przez biznes oferujący energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Eksperckie doświadczenia z Polski zostały również przekazane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. (KAPE), Europejski Instytut Nieruchomości.
Podsumowując, uczestnicy zgodnie stwierdzili, że Ukraina powinna w najbliższej przyszłości wprowadzić międzynarodowe standardy w zakresie certyfikacji i unifikacji dla podmiotów gospodarczych, a także udoskonalić modele zarządzania w administracji państwowej i samorządowej, aby skutecznie konkurować na rynku europejskim i światowym. Prezentacja polskich doświadczeń i możliwości w zakresie modernizacji infrastruktury technicznej w gospodarce miejskiej, polskich rozwiązań technologicznych w procesach termomodernizacji i optymalizacji zużycia energii z pewnością umożliwi nawiązanie bezpośredniej współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami.
Na konferencji zaproponowano założenie wspólnej Platformy informacyjno-koordynacyjnej oraz szkoleniowej dla polskich projektów, partnerów oraz możliwości dostępnych dla ukraińskich podmiotów. Patronat Honorowy nad konferencją objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Dzięki uprzejmości Ambasady organizatorzy urządzili przyjęcie w budynku polskiej misji dyplomatycznej. Miła atmosfera na przyjęciu sprzyjała nawiązaniu bezpośrednich relacji pomiędzy zainteresowanymi stronami.
Partnerzy: