PAIH Newsletter kwiecień 2022, Numer 53
Nie przegap...
XIV Europejski Kongres Gospodarczy
obecności PAIH na Europejskim Kongresie Gospodarczym
W dniach 25-27 kwietnia w Katowicach odbył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. W tegorocznym EKG wzięło udział ponad 8,5 tys. osób. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, jak i prywatnego. W panelach uczestniczyli liderzy świata biznesu i polityki z Polski, ale także i świata. Z ramienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kongresie uczestniczyli m.in. Prezes Krzysztof Drynda oraz Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski.

Szczegóły »
XV Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe
... XV Polsko-Ukraińskich Dni Biznesowych
W Warszawie odbyły się XV Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe. Głównym tematem wydarzenia była pomoc Ukrainie w trakcie wojny oraz odbudowa po jej zakończeniu. Podczas Forum zostało podpisane memorandum o współpracy w ramach dostaw pomocy humanitarnej do Ukrainy przez terminal kolejowy w Dorohusku. Organizatorami Forum były Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce oraz Grupa Prawnicza EUCON. Polska Agencja Inwestycji i Handlu była współorganizatorem wydarzenia, a patronat nad nim objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasada Ukrainy w Polsce.

Szczegóły »
AIM 2022
... największego spotkania liderów biznesu, polityki i świata nauki AIM 2022
31 marca zakończyła się 11. edycja Dorocznego Spotkania Inwestycyjnego (AIM). Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, jak i prywatnego z całego świata, w tym Polski. Wśród członków polskiej delegacji znaleźli się m.in. reprezentanci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Szczegóły »

Wydarzenia majowe

Central Asia Beauty Expo 2022
Termin: 11-13 maja
Miejsce: Ałmaty, Kazachstan
Program Startup Global in Taiwan
Termin: 16-27 maja
Miejsce: online
Targi sektora spożywczego Antad&Alimentaria 2022
Termin: 17-19 maja
Miejsce: Guadalajara, Meksyk
Targi elektrotechniczne AMPER 2022
Termin: 17-20 maja
Miejsce: Brno, Czechy
Targi China - CEEC Expo 2022
Termin: 17-21 maja
Miejsce: Ningbo, Chiny
Targi Caucasus Build 2022
Termin: 20-22 maja
Miejsce: Tbilisi, Gruzja
Wystawa Ulttyq Onim 2022
Termin: 20-22 maja
Miejsce: Nur-Sułtan, Kazachstan
Targi HORECA Kuwait 2022
Termin: 23-25 maja
Miejsce: Kuwejt, Kuwejt
Targi InnoVEX 2022
Termin: 24-27 maja
Miejsce: online
Targi Cosmobeauty Seoul 2022
Termin: 26-28 maja
Miejsce: Seul, Korea Południowa

wszystkie wydarzenia

Nabór wciąż trwa!

Webinarium "Eksport żywności do Chin"
Termin: 12 maja
Miejsce: online
Targi rolnicze BATA AGRO
Termin: 16-20 maja
Miejsce: Stara Zagora, Bułgaria
Webinarium "Sektor kosmetyczny w Japonii"
Termin: 17 maja
Miejsce: online
Druga edycja konkursu FoodTech Challenge
Termin: 20 maja
Miejsce: online
Webinarium "Sektor mrożonek w Polsce i w Singapurze"
Termin: 24 maja
Miejsce: online
Targi Hannover Messe 2022
Termin: 30 maja - 2 czerwca
Miejsce: Hanower, Niemcy
Konkurs SLINGSHOT 2022
Termin: 24 lipca
Miejsce: online

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Premiera raportu branżowego "Elektromobilność w Polsce: Inwestycje, Trendy, Zatrudnienie"
Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bergman Engineering oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności stworzyły wspólnie raport branżowy "Elektromobilność w Polsce: Inwestycje, Trendy, Zatrudnienie". Jest on kompleksowym zbiorem informacji o sektorze. Przybliża stan rozwoju branży e-mobility w Polsce, pokazuje kluczowe inwestycje, trendy, kierunki rozwoju, a także zapotrzebowanie rynku na wysoko wyspecjalizowanych pracowników.

Szczegóły »
Raport »
Krzysztof Drynda podczas XV Polsko-Ukraińskich Dni Biznesowych
Polska jest w UE liderem dostaw produktów na Ukrainę. Jako PAIH jesteśmy zaangażowani w pomoc. Otworzyliśmy przestrzeń coworkingową dla ukraińskich firm, by mogły realizować w spokoju swoją działalność. Z rządem Ukrainy uruchamiamy kolejne inicjatywy. Mamy wiele pozytywnych sygnałów od polskich przedsiębiorców w kwestii odbudowy Ukrainy. To wielkie wyzwanie, które będzie wymagać koordynacji ze strony państwowej i decyzji inwestycyjnych polskich przedsiębiorców.
Grzegorz Słomkowski podczas prezentacji oferty PAIH w trakcie 11. edycji Dorocznego Spotkania Inwestycyjnego (AIM)
Polska posiada stabilną gospodarkę, duży rynek pracy, dobrze rozwiniętą infrastrukturę, wysoki ranking kredytowy i wiele innych zalet, które łącznie zapewniają przedsiębiorcom dobre warunki do rozwoju. Jako Państwo podejmujemy również liczne działania na rzecz utrzymania dobrego klimatu inwestycyjnego. Dysponujemy m.in. szeregiem zachęt i instrumentów wspierających rozwój inwestycji w naszym kraju.
Zdzisław Sokal podczas XV Polsko-Ukraińskich Dni Biznesowych
Od pierwszych dni wojny organizowaliśmy pomoc za pośrednictwem naszego Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie. W ramach pomocy w Polsce oferujemy wsparcie organizacyjne firmom chcącym przenieść swój biznes do Polski, zarówno tym małym firmom, jak i największym.
Badanie Klimatu Inwestycyjnego w Polsce - Last Call
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz Grant Thornton zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji Badania Klimatu Inwestycyjnego w Polsce. Badanie ma na celu poznanie opinii firm z kapitałem zagranicznym dotyczących czynników mających wpływ na warunki rozpoczynania oraz prowadzenia działalności w naszym kraju. Ankietę można wypełnić pod adresem: www.paih.gov.pl/klimat.

Szczegóły »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Rozmowy polsko-włoskie w Rzymie poświęcone współpracy gospodarczej
W szeregu spotkań z kluczowymi przedstawicielami włoskiej administracji państwowej oraz świata biznesu wzięła udział reprezentacja kluczowych przedstawicieli instytucji z Polski, w tym wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak oraz prezes zarządu PAIH Krzysztof Drynda.
Wirtualne Targi Wodorowe i Konferencja Branżowa - podsumowanie
W dniach 6 i 7 kwietnia odbyły się wydarzenia poświęcone perspektywom branży wodorowej w Polsce. Trwającą dwa dni konferencję branżową rozpoczęły wystąpienia Prezesa Zarządu PAIH Krzysztofa Dryndy oraz Wiceministra Klimatu i Środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.
PAIH zorganizowała misję gospodarczą w Sofii dla firm z branży kolejowej
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Sofii z inicjatywy polskich firm z sektora infrastruktury kolejowej zorganizowało w dniach 7-8 kwietnia 2022 r. misję gospodarczą. Misji przewodniczył Zdzisław Sokal, wiceprezes i członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.
Porozumienie PAIH - Gorzów Wielkopolski
14 kwietnia Prezes PAIH Krzysztof Drynda i Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski oraz Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podpisali Porozumienie o współpracy. Celem podjętej współpracy jest zwiększenie szans Gorzowa Wielkopolskiego na pozyskanie inwestorów. Podpisany dokument wyraża wolę współdziałania PAIH i Miasta w tym zakresie.
Misja handlowo-naukowa w Chile i Argentynie oraz uczestnictwo w targach FIDAE 2022
W dniach 5-15 kwietnia 2022 r. odbyła się misja handlowo-naukowa polskich firm do Chile i Argentyny. Przedsiębiorcy z Polski uczestniczyli w międzynarodowych targach poświęconych sektorowi kosmiczno-lotniczemu FIDAE 2022 oraz w zorganizowanym w Ambasadzie w Buenos Aires Space Industry Day.
Porozumienie PAIH - AHK Polska
26 kwietnia br. Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda oraz Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski i Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) dr Lars Gutheil podpisali porozumienie o współpracy.

Nadchodzące wydarzenia

PAIH rusza z programem edukacyjnym w ramach projektu Mój biznes za granicą
30 maja br. rozpoczynają się szkolenia w ramach pilotażowego programu edukacyjnego kierowanego do MŚP zainteresowanych ekspansją zagraniczną. Wydarzenie organizowane jest przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Fundację Przedsiębiorczości Kobiet w ramach projektu Mój biznes za granicą.

Szczegóły »

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Mapa rynków zagranicznych

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter