PAIH Newsletter marzec 2022, Numer 52
Nie przegap...
PMT - złóż wniosek
naboru do projektu Polskie Mosty Technologiczne!
Jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą? Interesuje Cię ekspansja na rynek Stanów Zjednoczonych? Złóż wniosek o grant. 6 kwietnia ruszy pierwszy nabór w tym roku.

Więcej informacji na stronie www.paih.gov.pl/pmt.

Szczegóły »
Polsko-Rumuński Okrągły Stół Gospodarczy
... oraz Polsko-Rumuńskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego
Na początku marca Warszawa gościła przedstawicieli polskich i rumuńskich firm oraz instytucji. Spotkanie odbyło się w ramach Polsko-Rumuńskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego, podczas którego przedstawiono m.in. ofertę Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także informacje o klimacie inwestycyjnym w Polsce.

Szczegóły »
Wizyta przedstawicieli PAIH w Rwandzie i Kenii
... i wizyty przedstawicieli PAIH w Rwandzie i Kenii
W dniach 1-4 marca delegacja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu udała się do Kenii i Rwandy. Prezes PAIH oraz eksperci z Centrum Eksportu wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami administracji rządowej obu afrykańskich państw. Skupiono się na tematach związanych z możliwościami zwiększenia uczestnictwa polskich firm w produkcji towarów oraz poszerzenia współpracy pomiędzy PAIH a podobnymi agencjami państwowymi Rwandy i Kenii.

Szczegóły »
Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze
... a także Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego
28 marca w ramach kończącej się obecności Polski na Światowej Wystawie w Dubaju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie było platformą do spotkań między przedstawicielami biznesowymi z Polski i Afryki oraz zacieśniania współpracy między naszymi krajami.

Szczegóły »

Wydarzenia

Polskie Stoisko Narodowe na targach Alimentaria w Barcelonie
Termin: 4-7 kwietnia
Miejsce: Barcelona, Hiszpania
Misja handlowo-naukowa w Chile i Argentynie oraz uczestnictwo w targach FIDAE 2022
Termin: 5-10 kwietnia
Miejsce: Chile i Argentyna
Wirtualne Targi Wodorowe PAIH
Termin: 6-7 kwietnia
Miejsce: online
Sektor e-commerce w Czechach
Termin: 6 kwietnia
Miejsce: online
Webinarium o branży budowlanej w Szwajcarii i targach Swissbau
Termin: 7 kwietnia
Miejsce: online
Prowadzenie biznesu w Gruzji - kwestie formalno-prawne i logistyczne, aspekty praktyczne
Termin: 12 kwietnia
Miejsce: online
Taipei AMPA / Autotronics Taipei 2022
Termin: 20-23 kwietnia
Miejsce: online/Tajpej, Tajwan
Polskie stoisko na targach kosmetycznych COSMOPROF w Bolonii
Termin: 28 kwietnia - 1 maja
Miejsce: Bolonia, Włochy
Polskie Stoisko Narodowe na targach Cosmobeauty Seoul 2022
Termin: 26-28 maja
Miejsce: Seul, Korea Południowa
Mining Week Kazakhstan 2022
Termin: 28-30 czerwca
Miejsce: Karaganda, Kazachstan

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Pawilon Polski zwycięzcą srebrnej nagrody za najlepszą aranżację wnętrz na Expo 2020 Dubai
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai otrzymał srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości. Nagrodę przyznało Bureau International des Expositions (Biuro Wystaw Światowych) - międzyrządowa organizacja odpowiedzialna za nadzorowanie i regulowanie Wystaw Światowych.

Szczegóły »
Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

Szczegóły »
Wizyta przedstawicieli PAIH w Rwandzie i Kenii
- Mamy wiele do zaoferowania szybko rozwijającym się krajom afrykańskim. Polska ma bogate doświadczenie w dziedzinach takich jak modernizacja rolnictwa czy realizacja dużych inwestycji infrastrukturalnych. Kraje takie jak Kenia czy Rwanda dostrzegają to i są zainteresowane poszerzaniem obecnej współpracy, by korzystać z naszej wiedzy. - podsumował podczas wizyty przedstawicieli PAIH w Rwandzie i Kenii Krzysztof Drynda, prezes zarządu PAIH.
Polsko-Rumuński Okrągły Stół Gospodarczy
- Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu dostrzegamy duży potencjał rozwoju naszych wzajemnych relacji gospodarczych. Uznajemy Rumunię za politycznie i ekonomicznie stabilny rynek o stałym wzroście gospodarczym i otwartości na inwestycje międzynarodowe. Rumunia jest atrakcyjnym krajem dla polskich inwestorów. Wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rumunii na koniec 2020 roku wg danych NBP osiągnęła wartość ok. 835,6 mln EUR. Dane za 2021 r. wskazują, że obroty handlowe Polska-Rumunia wzrosły w stosunku do 2020 r. o prawie 20% i wyniosły 8664,1 mln EUR. Polski eksport do Rumunii wzrósł o 17,5% i wyniósł 5921,4 mln EUR. Natomiast import rumuńskich towarów do Polski w 2021 r. wzrósł o 25% i wyniósł 2742,7 mln EUR. - podkreślał Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH podczas Polsko-Rumuńskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Konferencja inwestycyjna "Why Poland now?"
16 marca br. odbyła się konferencja inwestycyjna "Why Poland now? Attractive destination for energy, infrastructure and automotive projects!". Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Ambasadę RP w Tokio.
Targi medyczne SALMED zakończone, kolejne spotkanie za 2 lata
W dniach 23-25 marca 2022 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED. Polska Agencja Inwestycji i Handlu objęła wydarzenie patronatem honorowym.
Czwarta edycja Polsko-Brytyjskiego Forum BTI (Business, Trade and Investment)
W dniach 9-10 marca br. odbyła się czwarta edycja Polsko-Brytyjskiego Forum BTI. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ambasadę Brytyjską w Warszawie oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
PAIH i Polska Federacja Szpitali działają wspólnie na rzecz poprawy warunków funkcjonowania szpitali
2 marca 2022 roku Członkowie Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski i Zdzisław Sokal oraz Prezes Polskiej Federacji Szpitali (PFSz) Jarosław J. Fedorowski podpisali Porozumienie o współpracy pomiędzy organizacjami.

Nadchodzące wydarzenia

Wirtualne Targi Wodorowe PAIH
Wirtualne Targi Wodorowe to wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie na arenie międzynarodowej potencjału polskiego sektora wodorowego. Targi odbędą się w dniach 6-7 kwietnia 2022 r. w przestrzeni wirtualnej. Organizatorem wydarzenia jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Szczegóły »

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Mapa rynków zagranicznych

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter