PAIH Newsletter październik 2021, Numer 47
Nie przegap...
SWITCH
udziału Polski w Singapore Week of Innovation and Technology (SWITCH 2021)
To już szósta edycja wydarzenia odbywającego się w ramach Singapore FinTech Festival & Singapore Week of Innovation and TeCHnology (SFFxSWITCH). SWITCH 2021 to trzy dni intensywnych spotkań i dyskusji poświęconych innowacjom i najnowszym technologiom z całego świata.  Wydarzenie w formule hybrydowej odbędzie się w dniach 8-12 listopada br. Polska jako jedyny kraj regionu Europy Środkowo-Wschodniej organizuje swój wirtualny Pawilon, za którego koordynację odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. W ramach narodowego stoiska, PAIH promować będzie najciekawsze rozwiązania polskich firm reprezentujących branżę nowych technologii.

Szczegóły »
Porozumienie sektorowe
... oraz porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce ...
14 października zostało podpisane "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce", pod którym podpisy złożyli przedstawiciele administracji rządowej, świata nauki oraz instytucji wsparcia biznesu. Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest jednym z sygnatariuszy porozumienia. Porozumienie zawarło 138 podmiotów, których działalność na różnych odcinkach może wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej w naszym kraju. Ta szeroka inicjatywa jest pokłosiem zainaugurowanych w zeszłym roku działań na rzecz konsolidacji i partnerstwa instytucji i przedsiębiorstw, których wspólne działania przyczynią się do postępu w dziedzinie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza wodoru.

Szczegóły »
Misja gospodarcza do Słowenii
... i misji gospodarczej do Słowenii
Centralnymi punktami wyjazdu będą Polsko-Słoweńskie Forum Biznesowe oraz Konferencja GoDigital 2021. Celem wizyty jest promocja polskich firm jako atrakcyjnych partnerów biznesowych w innowacyjnych obszarach gospodarki oraz nawiązanie relacji biznesowych pomiędzy firmami polskimi i słoweńskimi. W ramach Polsko-Słoweńskiego Forum Biznesowego planowane są spotkania B2B z udziałem polskich i słoweńskich firm, jak również - w miarę możliwości - wizyty studyjne w wybranych przedsiębiorstwach.  Dodatkowo, odbędą się spotkania z przedstawicielami ministerstw, władz samorządowych oraz instytucji otoczenia biznesu. Do udziału w Forum zaproszone zostaną największe firmy ze Słowenii zaangażowane lub zainteresowane procesem cyfryzacji biznesu.

Szczegóły »

Wydarzenia

Zgłaszanie marki w Chinach - wszystko o rejestracji w klasach produktowych
Termin: 3 listopada
Miejsce: online
Kongres ESG - Polska Moc Biznesu
Termin: 3-5 listopada
Miejsce: Warszawa (online)
TransMEA 2021
Termin: 7-10 listopada
Miejsce: Kair, Egipt
Targi maszynowe MSV 2021
Termin: 8-12 listopada
Miejsce: Brno, Czechy
Planet Budapest 2021
Termin: 29 listopada-5 grudnia
Miejsce: Budapeszt, Węgry
Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021
Termin: 6-10 grudnia
Miejsce: Katowice

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

PAIH zrealizowała przez trzy kwartały br. 67 projektów inwestycyjnych o wartości 2,1 mld euro
Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła przez trzy kwartały tego roku 67 projektów inwestycyjnych o wartości 2,1 mld euro. Tym samym odnotowaliśmy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to w analogicznym okresie zamknęliśmy 31 projektów.

- Wzrost notujemy też jeśli chodzi o wartość projektów zamkniętych. Obecnie sięga ona 2,1 mld euro w porównaniu do 1,5 mld euro w tym samym czasie rok temu. W związku z zamkniętymi inwestycjami zatrudnienie znajdzie blisko 13 tys. osób - powiedział w rozmowie z PAP, prezes PAIH Krzysztof Drynda.

W październiku Agencja obsługiwała 190 tzw. aktywnych projektów inwestycyjnych, o wartości 8,9 mld euro. W ubiegłym roku w analogicznym czasie w portfelu PAIH były 182 aktywne inwestycje. Deklarowane łączne zatrudnienie w związku z planowanymi, obecnie obsługiwanymi przez PAIH inwestycjami, może wynieść ok. 42 tys. osób w ciągu najbliższych kilku lat.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Polska firma Cloud Services wspiera digitalizację usług finansowych w Afryce
Cloud Services nawiązał współpracę z Grupą Bank of Africa. Jej efektem jest innowacyjna platforma sprzedażowa połączona z usługami kredytowymi, którą tworzyć będą sklepy i regionalne oddziały banku w 18 afrykańskich krajach.
Ceremonia otwarcia fabryki SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej
Produkcja w zakładzie w Dąbrowie Górniczej ruszyła w sierpniu 2021 roku pod szyldem SK hi-tech battery materials Poland, po 21-miesięcznej budowie.
Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) razem na rzecz wspierania międzynarodowej ekspansji polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania kolejnych inwestorów.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter