PAIH Newsletter sierpień 2021, Numer 45
Nie przegap...
Inwestycja PepsiCo
miliardowej inwestycji PepsiCo w Polsce
Inwestycja PepsiCo o wartości ponad 1 mld zł - piąty obiekt produkcyjny firmy zlokalizowany w naszym kraju - realizowana będzie etapami do roku 2025. Dzięki inwestycji w regionie powstanie 450 miejsc pracy, a wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów. Proces inwestycyjny wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Szczegóły »
Seminaria Expo 2020 Dubai
cyklu webinarów gospodarczych przed #Expo 2020 w Dubaju!
Seminaria gospodarcze to nowa inicjatywa w ramach Programu Gospodarczego na Expo 2020 Dubai, która pozwoli przybliżyć zagranicznym inwestorom usługi, technologie i produkty opracowane przez Polskich przedsiębiorców. Głównym celem seminariów będzie nawiązanie kontaktów gospodarczych oraz prezentacja polskich doświadczeń i potencjału w czterech obszarach - zielonych technologii, branży kosmicznej i lotniczej, inteligentnych rozwiązań dla miast oraz branży medycznej i farmaceutycznej. Zapraszamy do rejestracji udziału w wydarzeniach.

Szczegóły »
Polskie Mosty Technologiczne
... i seminarium informacyjnego na temat projektu Polskie Mosty Technologiczne
Polskie Mosty Technologiczne to grantowy projekt realizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu od 2017 roku. Dotychczas udział w konkursie wzięło ponad 2,5 tys. polskich firm. Grant otrzymało już blisko 400. W ramach projektu na wsparcie mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa charakteryzujące się dużym potencjałem do internacjonalizacji swoich produktów, usług i technologii. Stawką jest grant o wartości nawet 180 tys. zł w formule pomocy de minimis, na opracowanie i wdrożenie strategii ekspansji zagranicznej na rynki pozaunijne.

Szczegóły »

Wydarzenia

AutoEvent 2021
Termin: 31 sierpnia-1 września
Miejsce: Zawiercie
Potencjał ekspansji do Indonezji - charakterystyka rynku i branży kolejowej
Termin: 8 września
Miejsce: online
Malaysia International Halal Showcase (MIHAS) 2021
Termin: 9 września-31 grudnia
Miejsce: online
Civil & Military Aeromixer 2021
Termin: 21 września
Miejsce: Wrocław
Biznes w Nigerii. Poznaj rynki afrykańskie przed Expo 2020 Dubai
Termin: 21 września
Miejsce: online

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Polska to dobry kierunek dla inwestorów zagranicznych
Polska Agencja Inwestycji i Handlu do końca lipca 2021 zamknęła 48 projektów inwestycyjnych. To wzrost o prawie 170 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wartość tych projektów urosła prawie o połowę do 1,7 mld EUR, a liczba miejsc pracy jest trzykrotnie wyższa i wynosi 8,4 tys. Agencja obecnie obsługuje 184 projekty inwestycyjne - o 5 proc. więcej niż rok temu o tej porze.

- Pod względem liczby inwestycji rok będzie bardzo dobry, ale to nie jest wyścig. Najbardziej nam zależy, żeby tworzyć wysokojakościowe miejsca pracy. Takie właśnie powstają w branżach, z których mamy w portfelu najwięcej projektów: usługach biznesowych i elektromobilności. W Europie jesteśmy dziś numerem jeden w produkcji baterii elektrycznych i bardzo chcemy to umacniać. Polska wygrywa nie tylko pomocą publiczną, która przecież jest ograniczona ramami unijnymi, ale także jakością pracowników, którzy szybko potrafią się adaptować do zmian, lokalizacją, bo członkostwo w UE jest ważne dla firm azjatyckich i amerykańskich, a także stabilną gospodarką. Granty przy największych projektach, czyli z sektora elektromobilności, stanowią tylko ułamek wartości inwestycji. Są ważne, ale nie decydujące. Konkurujemy czasem, który upływa od podjęcia decyzji o inwestycji do rozpoczęcia produkcji - powiedział w wywiadzie dla Pulsu Biznesu Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wśród aktualnie obsługiwanych przez PAIH projektów najwięcej jest firm białoruskich. To efekt programu Poland. Business Harbour, który ułatwia przedsiębiorcom zza wschodniej granicy start w Polsce. W czołówce są też projekty amerykańskie, polskie i południowokoreańskie. W podziale na branże, najwięcej potencjalnych inwestycji jest z sektora centrów usług biznesowych, motoryzacji i elektromobilności.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

European FinTech Hackcelerator 2021
Do końca sierpnia europejskie startupy specjalizujące się w rozwiązaniach typu Green Finance mogą aplikować do bezpłatnego programu European FinTech Hackcelerator. Jego głównym celem jest ułatwienie ekspansji startupów na rynek ASEAN.
PAIH partnerem trzeciej edycji Akademii GPW Growth
Trwa rekrutacja do kolejnej, trzeciej już edycji Akademii GPW Growth - programu wspierającego rozwój polskiego sektora MŚP. Projekt ten należy do najważniejszych inicjatyw zawartych w strategii rozwoju Grupy Kapitałowej GPW do 2022 roku.
PAIH i ARP zacieśniają współpracę. Razem na rzecz przyciągania kolejnych inwestorów i wspierania polskiego eksportu
Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Agencja Rozwoju Przemysłu przypieczętowują dotychczasową współpracę i wskazują priorytety na przyszłość.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter