Inwestycje
Strona główna > Inwestycje > Regiony > Województwa > warmińsko-mazurskie old

warmińsko-mazurskie


Stolica województwa Olsztyn
Powierzchnia 24 203 km2
Liczba ludności
- w tym w miastach
1 427 100
60,0%

Centrum Obsługi Inwestora

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Parki przemysłowe i Technologiczne

Publikacje dotyczące województwa

Województwo warmińsko-mazurskie to region położony w północno-wschodniej części Polski. Jest on najbardziej zróżnicowany pod względem etnicznym w Polsce. Zamieszkiwany jest m.in. przez: Ukraińców (ok. 80 000 osób), Niemców (20 000), Romów i Białorusinów.

Warmińsko-mazurskie charakteryzuje się naturalnym krajobrazem zdominowanym przez jeziora, kanały i rzeki, łączące się w wielokilometrowe szlaki wodne, ale także lasy i puszcze zajmujące niemal 30 % jego powierzchni. Tereny te cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata. Dzięki specyfice regionu intensywnie rozwinęła się na Warmii i Mazurach gospodarka turystyczna. Miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, wędkowania i nurkowania znajdą tu wymarzone dla siebie miejsce.

Poza turystyką coraz dynamiczniej rozwija się w województwie rolnictwo ekologiczne oraz produkcja zdrowej żywności, a także przemysł drzewny i meblowy.

Warmińsko-Mazurskie to region, w którym szczególną wagę przywiązuje się do zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Szanse inwestycyjne

  • położenie przy zewnętrznej, wschodniej  granicy Unii Europejskiej z Obwodem Kaliningradzkim, w pobliżu projektowanych autostrad A1 i Via Baltica,
  • znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu,
  • duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej,
  • czyste środowisko naturalne i specyficzna kultura  regionu Warmii i Mazur stwarzają wysoki potencjał dla rozwoju przemysłu turystycznego i agroturystycznego.

Przemysł drzewny

Sprzyjające warunki klimatyczne regionu, odpowiednia baza surowców własnych oraz sąsiedztwo województw z dużymi kompleksami leśnymi pozwalające na możliwość współpracy producentów, jak również kooperantów, rozwinięta infrastruktura techniczna dotycząca przemysłu drzewnego (liczne tartaki, zakłady meblarskie ..) oraz kilkudziesięcio-letnie tradycje sprawiają, że ta dziedzina przemysłu stała się wizytówką regionu.

Zaplecze kadrowe w postaci specjalistów obróbki drewna i tapicerów, liczna grupa poddostawców dla przemysłu meblowego i przetwórstwa drzewnego prowadzą do stałego rozwoju sektora przez coraz liczniejszą obecność nowych inwestorów.

Energetyka alternatywna

Zaplecze naukowo-badawcze prowadzące badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej,  odpowiednie warunki lokalizacyjne dla firm dla rozwoju sektora oraz korzystne warunki naturalne do uprawy roślin energetycznych sprawiają, że województwo warmińsko-mazurskie staje się regionem promującym inwestycje w zakresie energii odnawialnych.

Przemysł spożywczy

Regionalne tradycje rolnicze oraz dogodne warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa i rybołówstwa przy zapewnieniu odpowiedniego zaplecza naukowo-badawcze pozwalają obecnie na tworzenie sieci dużych kooperantów w obszarze produkcji spożywczej. Istniejący producenci z branży spożywczej, gwarantują producentom rolnym i hodowcom stabilny rynek odbiorców dla ich dostaw.

Turystyka

Warmińsko-mazurskie to „Zielone Płuca Polski”. Środowisko naturalne czyste ekologicznie o walorach uzdrowiskowych posiada niepowtarzalne walory. 2 000 jezior, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, duże kompleksy leśne, zabytki architektoniczne sprawiają, że każdy turysta pragnie tu jak najszybciej powrócić.

Region ten wymaga ciągle jeszcze inwestycji w branży turystycznej, a w szczególności poprawy zaplecza hotelarskiego i gastronomicznego. Dogodne warunki do uprawiania sportów, liczne trasy żeglugowe, szeroka sieć lokalnych centrów sportów zimowych, duża liczba stadnin i szkół jeździeckich razem z wszystkimi innymi walorami daje inwestorowi gwarancję zwrotu poniesionych nakładów i godziwego zysku.

 


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij