Inwestycje

WojewództwoWojewództwo łódzkie

PL | EN

Powierzchnia

18 219 km²

Liczba ludności:
- w tym w miastach

2,44 mln
62,4%

Gęstość zaludnienia

134 osoby/km2

Główne miasto

Łódź

Większe miasta w regionie

Bełchatów, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Łódzka » funkcjonuje na obszarze woj. łódzkiego, wielkopolskiego i mazowieckiego

Parki Przemysłowe, Technologiczne

Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Łódź »

Lotnisko międzynarodowe

Łódź
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta


Położone w samym centrum Polski województwo łódzkie może się poszczycić długą tradycją produkcji odzieży i wyrobów włókienniczych. Obecnie, obok tych dwóch filarów, najważniejszymi gałęziami przemysłu w regionie są: przemysł energetyczny, produkcja sprzętu AGD, farmaceutyków, przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja sprzętu medycznego, opakowań i ceramiki budowlanej. Prawie 70 procent krajowej produkcji płytek ceramicznych i terakoty powstaje w woj. łódzkim. Region rozwija się również w innych dziedzinach, takich jak, usługi finansowe, rozliczeniowe i badawcze (BPO/SSC business proces outsourcing, shared service centre) oraz biotechnologii. Warto dodać, że największy w Europie klaster przemysłowy sprzętu AGD został utworzony w woj. łódzkim. Tworzą go m.in. tacy producenci jak B/S/H/, Whirpool, Indesit, Miele.

Mapa Województwa: na tle kraju

mapa Polski
mapa województwa


Atuty województwa

 • Centralne położenie w Polsce, na przecięciu europejskich korytarzy transportowych Północ - Południe i Wschód - Zachód (A1 i A2) ułatwiające dostęp zarówno do rynków sąsiadujących krajów UE jak i rynku Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i Chin dzięki, m.in., połączeniu kolejowemu cargo Łódź - Chengdu w Chinach, w prowincji Syczuan.
 • Wysoko wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy. Liczne szkoły wyższe oraz zawodowe przygotowują pracowników o najwyższych kompetencjach zawodowych. Ponad 58% ogółu ludności to osoby w wieku produkcyjnym.
 • Liczący się w kraju potencjał naukowo - badawczy 21 łódzkich szkół wyższych, a także ośrodków naukowych. Na Politechnice Łódzkiej i na Uniwersytecie Łódzkim na kierunkach technicznych studiuje ponad 14 600 studentów, a co roku rynek pracy zasila ok. 3 350 absolwentów.
 • Duża liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego (w porównaniu z innymi województwami).
 • Zasoby węgla brunatnego, dzięki czemu województwo jest drugim w kraju (po Śląsku) producentem energii i dysponuje nadwyżką taniej energii elektrycznej.
 • Źródła wód termalnych, które mogą być podstawą rozwoju energii odnawialnej oraz rozwoju funkcji uzdrowiskowych regionu (przykład jedynego w Polsce uzdrowiska termalnego w Uniejowie oraz Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach).
 • Aktywna polityka gospodarcza władz województwa nakierowana na rozwój przyjaznej administracji dla drobnej i małej przedsiębiorczości oraz na tworzenie korzystnych warunków zatrudnienia.
 • Atrakcyjne oferty inwestycyjne dla inwestorów w 45 podstrefach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w których funkcjonuje ok. 350 przedsiębiorstw.
 • Duża liczba firm z sektora MŚP, które mogą być traktowane jako potencjalni poddostawcy części i komponentów dla zagranicznych producentów. W 2020 r. w woj. łódzkim zarejestrowanych było ok. 265 tys. podmiotów gospodarczych; zdecydowaną większość stanowią przedsiębiorstwa należące do sektora MŚP.

Struktura zatrudnienia w województwie charakteryzuje się dominującym udziałem sektora usług (56%), podczas gdy na sektor rolniczy i przemysłowy przypada analogicznie 12% i 32% pracujących.

Większość firm w Łódzkiem działa w branży usługowej, w tym przede wszystkim w takich sektorach, jak: handel, naprawa pojazdów samochodowych, transport (głównie drogowy), gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia; informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz obsługa rynku nieruchomości.

Znaczny udział w liczbie podmiotów ogółem stanowią też jednostki z branży budowlanej, z sektora przetwórstwa przemysłowego oraz z zakresu działalności naukowej i technicznej (około 32%).

Firmy i zakłady produkcyjne zajmują się przede wszystkim produkcją odzieży, tkanin, artykułów spożywczych, napojów, mebli i gotowych wyrobów metalowych, a także wyprawianiem i barwieniem skór. Region jest czołowym producentem odzieży (prawie jedna czwarta krajowej produkcji sprzedanej w 2020 r.), wyrobów tekstylnych (prawie 26%), wyrobów tytoniowych (ponad 17%), czy napojów i artykułów spożywczych (9%). Województwo łódzkie ma też prawie 10% udział w krajowym rynku urządzeń elektrycznych (głównie urządzeń AGD).

Dziedziną wyróżniającą się dużą dynamiką rozwoju w regionie łódzkim jest także przemysł farmaceutyczny oraz hurtowy handel produktami farmaceutycznymi.


Sektory wysokiej szansy

 • nowoczesne włókiennictwo i moda (w tym wzornictwo);
 • zaawansowane materiały budowlane;
 • medycyna, farmacja, kosmetyki;
 • energetyka, w tym odnawialne źródła energii;
 • innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze;
 • informatyka i telekomunikacja;
 • logistyka.

Dynamicznie rozwijające się województwo łódzkie jest atrakcyjnym partnerem dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Na jego terenie miejsce dla lokowania swojego kapitału znalazło już wiele renomowanych światowych i europejskich koncernów (w tym Dell, Procter & Gamble, Fujitsu Services, Gillette, B/S/H/, Whirpool, Panattoni).

Dotychczasowe inwestycje były lokowane w takich sektorach, jak:
 • informatyka, usługi finansowe, rozliczeniowe i badawcze (BPO);
 • farmacja i kosmetyki;
 • sprzęt gospodarstwa domowego AGD;
 • przetwórstwo rolno-spożywcze;
 • branża opakowań;
 • materiały budowlane;
 • logistyka.

Powrót »


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij