PAIH Newsletter grudzień 2021, Numer 49
Nie przegap...
Grunt na Medal 2021
tegorocznych zwycięzców konkursu "Grunt na Medal"
2 grudnia podczas oficjalnej gali wręczenia nagród, zakończono dziewiątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu "Grunt na Medal" - 2021, organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z urzędami marszałkowskimi oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora i Eksportera. O tegoroczny tytuł najbardziej atrakcyjnego terenu pod inwestycję walczyło 120 gmin, które zaprezentowały łącznie 164 oferty.

Szczegóły »
Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze
... Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego i Dnia Polski na EXPO DUBAI 2020 ...
Początek grudnia był intensywnym czasem w Pawilonie Polski na Światowej Wystawie w Dubaju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała wtedy Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6 grudnia) oraz Dzień Polski (7 grudnia). Pierwsze wydarzenie stanowiło platformę do promocji potencjału eksportowego polskich towarów i usług. Dało ono jednocześnie polskim przedsiębiorcom szansę na nawiązanie bezpośrednich relacji z partnerami gospodarczymi z regionu Zatoki Perskiej. Natomiast drugi event był okazją dla uczestników EXPO DUBAI 2020 do zapoznania się z polską kulturą i historią.

Szczegóły »
Toyota
... i inwestycji Toyoty w Polsce
17 grudnia Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną najnowszej generacji silnika o pojemności 1,5 l. Innowacyjny silnik został zaprojektowany w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Jest to kolejna inwestycja rozszerzająca działalność Toyoty w Polsce. Japońska firma od lat jest wspierana w swoich działaniach inwestycyjnych na terenie naszego kraju przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Szczegóły »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

"Invest in digital Poland" - pierwszy kompleksowy raport w sektorze nowych technologii w Polsce dla inwestorów zagranicznych
W przygotowanym przez fundację Digital Poland i Polską Agencję Inwestycji i Handlu raporcie "Invest in Poland", Polska plasuje się w gronie najlepszych kierunków inwestycyjnych w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathemathics). We wszystkich projektach tego typu w ubiegłym roku do Europy napłynęło 177,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Aż 11% z nich trafiło do Polski, a ich wartość wyniosła ponad 20 mld dolarów.

Ta suma czyni Polskę jednym z 10 państw na świecie, które w 2020 r. przyciągnęły najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Natomiast na tle Europy Polska zajęła pod tym względem 3 miejsce, tuż za Wielką Brytanią i Niemcami. Udział Polski we wszystkich inwestycjach typu „greenfield” na świecie wyniósł 4%, a z obszaru STEM 2,8%. Polska jest także liderem w swoim regionie jeśli chodzi o przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponad 30% BIZ w projekty typu greenfield, które były zlokalizowane w regionie CEE, zostało ulokowanych w Polsce. Co jest także warte podkreślenia, to to że Polska w 2020 roku po raz pierwszy wyprzedziła pod tym względem Rosję - różnica wyniosła ponad 0,5 mld dolarów na korzyść Polski.

Szczegóły »
Raport »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Nowy zakład produkcji chemicznej na Dolnym Śląsku
Spółka PCC BD zrealizuje inwestycję polegającą na budowie nowego uniwersalnego zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych. Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę 351 mln zł. W wyniku projektu powstanie co najmniej 55 nowych miejsc pracy. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Polskie firmy na nowych rynkach. Kolejne międzynarodowe kontrakty podpisane
Choć dziś oczy świata zwrócone są na Zjednoczone Emiraty Arabskie i największe wydarzenie gospodarcze na świecie - Wystawę Expo 2020 w Dubaju, polscy przedsiębiorcy udowadniają, że w dobie pandemii ekspansja zagraniczna jest możliwa nie tylko na odległych rynkach, ale również na wymagającym i konkurencyjnym rynku europejskim.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Mapa rynków zagranicznych

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter