PAIH Newsletter maj 2021, Numer 42
Nie przegap...
Expo 2020 Dubai
Informacji jak Polska zaprezentuje się światu podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju?
Na 140 dni przed rozpoczęciem Expo, 13 maja odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Gowina - wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii, Grzegorza Piechowiaka - wiceministra rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnika rządu ds. Inwestycji zagranicznych, Krzysztofa Dryndy - Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Adriana Malinowskiego - Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai.

Podczas briefingu zaprezentowane zostały główne założenia udziału Polski w Expo 2020 Dubai, postęp budowy Pawilonu Polski, plan wydarzeń kulturalnych i gospodarczych, program gospodarczy i oferta dla biznesu.

Więcej informacji tutaj »
Shell
... i informacji o nowych inwestycjach Shell w Krakowie
Międzynarodowy koncern energetyczny Shell rozszerza zakres inwestycji w Małopolsce. Firma zrealizuje dwa nowe projekty w ramach istniejącego tam centrum operacji biznesowych - Shell Business Operations (SBO) Kraków. Dzięki nim, zatrudnienie w centrum znajdzie co najmniej kolejnych 400 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Szczegóły »

Wydarzenia

EACP Virtual B2B - Aerospace Applications & Technologies
Termin: 8-10 czerwca
Miejsce: online
China - CEEC Expo and International Consumer Goods Fair 2021
Termin: 8-11 czerwca
Miejsce: Ningbo, Chiny
Prawo własności intelektualnej w kontekście Expo 2020 Dubai
Termin: 10 czerwca
Miejsce: online
Sukcesy startupów z Europy Środkowo-Wschodniej w Dolinie Krzemowej
Termin: 10 czerwca
Miejsce: online
Meksykański sektor e-commerce - szanse i możliwości
Termin: 15 czerwca
Miejsce: online
Szanse eksportowe dla sektora spożywczego w Izraelu
Termin: 29 czerwca
Miejsce: online

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Polska zajęła trzecie miejsce, jeśli chodzi o napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych
W kraju ogłoszono 30 projektów o wartości 1,2 mld USD. W międzynarodowym wyścigu Polskę wyprzedziły jedynie USA i Hiszpania. Eksperci PAIH zaznaczają, że tak dobry wynik jest zasługą stabilnej gospodarki, wykształconych i proaktywnych pracowników oraz dobrze skrojonych narzędzi wsparcia.

- Wysokie miejsce Polski w rankingu fDi Markets jest najlepszym dowodem na wyjątkową atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju. Szczególnie w czasach niepewności związanej z pandemią, kiedy na świecie spada liczba inwestycji i rośnie konkurencja, ich rosnący napływ do Polski bardzo nas cieszy. Zawdzięczamy to stabilnej gospodarce, wysoce wykształconym kadrom oraz klimatowi inwestycyjnemu na poziomie rozwiązań ustawowych - mówi dyrektor Centrum Inwestycji PAIH, Marcin Fabianowicz.

Znamy wiele powodów, dla których warto wybrać Polskę. Oto kilka z nich »
Zobacz wideo na naszym profilu na LinkedIn »
Polska Agencja Inwestycji i Handlu na IMPACT’21
Zmiana strategii ekspansji zagranicznej oraz szanse, które daje Polsce pandemia Covid-19 - to główne tematy tegorocznego kongresu Impact’21. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej, a swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliło się blisko trzystu przedstawicieli środowisk gospodarczych.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda wziął udział w dyskusji panelowej nt. Zerwane łańcuchy dostaw na świecie szansą dla polskiego biznesu wspólnie z prof. Haliną Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Jerzym Pietruchą, Prezesem Zarządu Grupy Pietrucha oraz Michałem Siwkiem z BNP Paribas.

Szczegóły »
PAIH zacieśnia współpracę ze strefami - podsumowanie dotychczas podpisanych porozumień
PAIH rozpoczęła proces podpisywania porozumień ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, których celem jest wsparcie działań związanych z pozyskiwaniem ofert inwestycyjnych z jednej strony oraz współpraca przy obsłudze projektów inwestycyjnych z drugiej strony. Strony deklarują ponadto wzajemne działania na rzecz wsparcia międzynarodowej ekspansji polskich przedsiębiorstw oraz podejmowanie przedsięwzięć mających wpływ na rozwój gospodarczy danego regionu.

Szczegóły »
Poland Business Harbour
Uruchomiony w ubiegłym roku Program Poland Business Harbour cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem Białorusinów. Przyspieszona ścieżka wizowa, łatwy dostęp do rynku pracy - brak konieczności uzyskania pozwolenia na pracę lub rejestracji oświadczenia o powierzeniu pracy przez okres ważności wizy PBH czy możliwość zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej to tylko niektóre z ułatwień oferowanych dla białoruskich specjalistów IT w procesie relokacji do Polski. Dodatkowo wszystkie ułatwienia obowiązują również członków rodzin osób kwalifikujących się do udziału w programie.

Od momentu jego uruchomienia PAIH otrzymuje średnio do 15 aplikacji mailowych dziennie, a dotychczas wpłynęło ich ponad 2000. Podobnie wygląda sytuacja ze zgłoszeniami telefonicznymi, odebraliśmy już ponad 1400 zgłoszeń telefonicznych, średnio 5-8 dziennie. Agencja przyjęła ponadto do obsługi 66 projektów inwestycyjnych zgłoszonych przez firmy białoruskie (41 aktywnych projektów i 25 zostało już ukończonych pozytywnie). Dodatkowo 20 innowacyjnych startupów zostało zakwalifikowanych do programu mentorskiego SHP, ok. 30 startupów skorzystało z programu Softlanding Cambridge Innovation Center (szczegóły projektu). Agencja do tej pory wystawiła 3100 rekomendacji wizowych.

Strona Programu »
Przewodnik: jak założyć firmę w Turcji
Turcja przyjęła szereg reform legislacyjnych w celu ułatwienia napływu BIZ, takich jak na przykład utworzenie Tureckiej Agencji Wspierania i Promocji Inwestycji (ISPAT). Duży nacisk położono również na rozwój partnerstw publiczno-prywatnych dla znaczących projektów infrastrukturalnych oraz na usprawnienie procedur administracyjnych. Wzmocniono ochronę własności intelektualnej oraz wprowadzono reformy strukturalne przeprowadzane w ramach przygotowania do procesu akcesyjnego do UE. Działanie podejmowane w Turcji celem przygotowania do ewentualnego wejścia do Unii Europejskiej widoczne są w dostosowywaniu lokalnych regulacji do europejskich standardów handlowych, które znacznie zliberalizowały gospodarkę.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem dla przedsiębiorców: Jak założyć spółkę w Turcji?
Business Environment Assessment Study (BEAS) 2021
25 maja odbyła się premiera cyklu raportów BEAS 2021, której organizatorami byli Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Badanie Business Environment Assessment Study jest szerokim projektem badawczym mającym na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy.

Szczegóły »
Raport »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Kwalifikacja terenów do II etapu ogólnopolskiego konkursu Grunt na Medal 2021
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie Grunt na Medal 2021. Państwa wysiłek związany z przygotowaniem oferty w sposób istotny wzbogacił zasoby Generatora Ofert Inwestycyjnych PAIH, a w konsekwencji zwiększył szansę na pozyskanie inwestora.
Zdobądź nowe rynki z PAIH! Rusza kolejna edycja naboru wniosków do Polskich Mostów Technologicznych
Już w czerwcu odbędą się seminaria informacyjne poprzedzające nabór wniosków do kolejnej edycji projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Tym razem aplikacje dotyczą rynków: USA, Meksyk i Kenia, a także Malezja, Tajwan i Arabia Saudyjska.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) na rzecz polskiej branży elektromobilności
PAIH i PSPA podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju i umocnienia polskiej branży elektromobilności zarówno w kraju, jak i za granicą.
Polska firma SPLAST zainwestuje 40 mln zł w rozwój i innowacje ze wsparciem z grantu rządowego
W ramach projektu wspieranego przez PAIH, polski producent z branży tworzyw sztucznych wdraża nowe rozwiązania wypracowane przez centrum B+R spółki i w ramach prowadzonych międzynarodowych projektów badawczych.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter