PAIH Newsletter listopad 2022, Numer 60
Nie przegap...
Nabór do projektu odbudowy Ukrainy
naboru do projektu odbudowy Ukrainy
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wspólnie z ekspertami Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz PAIH określ możliwości współpracy z Ukrainą. Dzięki temu będziesz mógł zarejestrować się w naszym "Katalogu Polskich Spółek". Katalog rozpowszechnimy wśród ukraińskich i zagranicznych instytucji oraz firm. Udostępnimy go też organom rządowym i samorządowym.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie »

Zarejestruj się na nasze wydarzenia

IV Brytyjsko-Polskie Forum Technologiczne
Termin rejestracji: 2 grudnia
Miejsce: Londyn, Wielka Brytania
Webinarium: Szanse dla polskiego sektora medycznego, farmaceutycznego i suplementów diety w Meksyku
Termin rejestracji: 6 grudnia
Miejsce: online
Webinarium: Jak eksportować za Wielki Mur
Termin rejestracji: 7 grudnia
Miejsce: online
Polskie Stoisko Narodowe na Auto Expo Components 2023
Termin rejestracji: 11 grudnia
Miejsce: New Delhi, Indie
Webinarium: E-commerce w Ameryce Łacińskiej
Termin rejestracji: 12 grudnia
Miejsce: online

wszystkie wydarzenia

Nasz patronat

VI Międzynarodowa Konferencja "Polsko-Ukraińska Granica - szansa czy bariera rozwoju?"
Termin i miejsce: 12-13 grudnia 2022 r., Lublin

Organizatorzy: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

Wydarzenie integruje środowiska, które wytyczają nowe obszary rozwoju polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych. Rozwiązania służące dalszej dwustronnej współpracy przedyskutują przedstawiciele: władz centralnych i samorządowych, służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy, przewoźników transportu drogowego i kolejowego.

Szczegóły »

PAIH Forum Biznesu - posłuchaj, co o forum powiedzieli uczestnicy

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Badanie PIE - Polscy przedsiębiorcy są gotowi wesprzeć Ukrainę w odbudowie
W ramach badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzonego na początku listopada 2022 r. przez Polski Instytut Ekonomiczny zapytano polskich przedsiębiorców o ich gotowość do wzięcia udziału w odbudowie Ukrainy. Eksperci sprawdzili, na ile polskie firmy, uwzględniając ich charakter, skalę i potencjał, są zainteresowane uczestnictwem w procesie odbudowy państwa ukraińskiego.

Przeczytaj więcej tutaj »
FOCUS ON - Łódzkie
Dlaczego Łódź jest tak atrakcyjna dla inwestorów? Zapraszamy do lektury raportu FOCUS ON Łódź - kompendium wiedzy o otoczeniu sektora BSS w Łodzi.

Opracowanie zostało przygotowane przez Pro Progressio we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Urzędem Miasta Łodzi oraz firmami JLL i Cpl Poland.

Przeczytaj więcej tutaj »
Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH
Nowa strategia Agencji skupia się na bardziej efektywnym wspieraniu polskich firm na międzynarodowych rynkach, ale także utrzymywaniu atrakcyjności inwestycyjnej polskiej gospodarki. Chcemy też bardzo mocno podkreślać trzeci filar funkcjonowania PAIH - promowanie marki polskiej gospodarki i budowanie wizerunku polskiego przedsiębiorcy za granicą.

Zobacz nasz film promocyjny »
Maciej Śmigiel, Ekspert PAIH ds. branży kosmetycznej
Azja to największy rynek kosmetyków na świecie, generujący ok. 38% przychodów ze światowej sprzedaży, a gospodarki ASEAN dają dostęp do niemal 660 mln potencjalnych klientów. Klientów, którzy podążają za światowymi trendami urodowymi i są w stanie więcej wydawać na produkty do pielęgnacji skóry i włosów oraz kosmetyki kolorowe. Wejście na te rynki wymaga jednak przygotowania długofalowej strategii ekspansji, w tym znaczących nakładów na promocję marki również w mediach społecznościowych. Naszym zadaniem jest im w tym pomóc.
Karol Kubica, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zadań i wyzwań, jakie trzeba podjąć już teraz, w celu powojennej odbudowy naszego sąsiada. Obecność polskiego biznesu w Ukrainie staje się coraz bardziej widoczna. Kładziemy nacisk na wsparcie i promocję rodzimych przedsiębiorców, ale także na współpracę ze środowiskami międzynarodowymi zaangażowanymi w odbudowę. Liczba firm w bazie PAIH jasno pokazuje, że polscy przedsiębiorcy są zainteresowani udziałem w tym wielkim projekcie. Jesteśmy dumni z ich postawy. Chcemy wspólnie z nimi dotrzeć do ukraińskich samorządów i odtworzyć to, co zniszczyła agresja Federacji Rosyjskiej.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

PAIH zorganizował Polsko-Tajskie Forum Biznesowe
Tajlandia to druga największa gospodarka ASEAN, a ze względu na strategiczne położenie i przebieg łańcuchów dostaw jest bramą do całego regionu. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajlandią. Z tej okazji Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zorganizowała Polsko-Tajskie Forum Biznesowe w Bangkoku.
18-sta edycja targów SIB za nami
Największe targi budowlane w Maghrebie - SIB zakończyły się 27 listopada br. Na powierzchni ponad 3 hektarów parku wystawienniczego w El Jadidzie (Maroko) zgromadziło się przeszło 400 wystawców z kilkudziesięciu krajów.
Ulga na ekspansję
Internacjonalizacja działalności wiążę się z licznymi wydatkami, są to m.in. koszty uczestnictwa w targach czy nakłady na działania promocyjno-informacyjne. W ramach wsparcia polskich eksporterów wprowadzono ulgę na ekspansję. Dzięki niej podatnik może odliczyć koszty, które musi ponieść, aby rozszerzać swoje rynki zbytu - również zagraniczne. Wprowadzona ulga stanowi zachętę do rozszerzania działalności. Odliczeniu może podlegać nawet do 1 mln zł w roku podatkowym.
Pierwsze Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze już w grudniu
Już 9 grudnia Kraków zgromadzi reprezentantów świata polityki i biznesu z Polski i Francji. Przedstawiciele obu krajów spotkają się w ramach organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Mouvement des enterprises de France (MEDEF) pierwszego Polsko-Francuskiego Forum Gospodarczego.
Kolejny krok w rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw dla producentów baterii
Turecka firma z sektora chemicznego wchodzi do Polski. Ege Kimya utworzy w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie zakład produkujący sole niklu oraz kobaltu będące kluczowymi surowcami do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych (EV).
Polscy przedsiębiorcy na targach Meat and Grill Days w Atenach
Aż 16 polskich producentów z branży mięsnej współtworzyło stoisko Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) na tegorocznych targach Meat and Grill Days w Atenach. Wydarzenie odbyło się w dniach 12-14 listopada 2022 r.
Wspólna promocja sektora rolno-spożywczego dzięki porozumieniu pomiędzy KOWR i PAIH
W siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy PAIH i KOWR. Umożliwi ono wspólne działania obu instytucji w promocji polskiego sektora rolno-spożywczego na rynkach zagranicznych.
PAIH zabiera polskich producentów kosmetyków na misję do Azji
Udział w międzynarodowych targach, szkolenia i spotkania z potencjalnymi kontrahentami - czekają na polskie firmy kosmetyczne, które Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zabrała na misję handlową do trzech krajów Azji Południowo-Wschodniej: Wietnamu, Singapuru i na Filipiny.
Konsultacje biznesowe z Ambasadorami państw Afryki Subsaharyjskiej na PGE Narodowym
PAIH wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych gościła przedstawicieli krajów Afryki Subsaharyjskiej w ramach zorganizowanych na PGE Narodowym konsultacji biznesowych. Uczestniczący przedstawiciele poszczególnych krajów poznali oferty wybranych polskich firm z różnych branż.
Rusza konkurs na koncepcję projektu architektonicznego Pawilonu Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai
Największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie - EXPO 2025 Osaka, Kansai - rozpocznie się za niecałe trzy lata. W ramach przygotowań do obecności na Expo w Japonii rusza organizowany przez PAIH i Stowarzyszenie Architektów Polskich konkurs na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski.

Nasza oferta - organizacja spotkań B2B

Organizacja spotkań B2B
Wsparcie polega na:
  • identyfikacji potencjalnych partnerów biznesowych za granicą;
  • identyfikacji potencjalnych poddostawców w Polsce;
  • organizacji spotkań indywidualnych z wybranymi przez klienta partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami lokalnych organizacji wsparcia biznesu i administracji rządowej;
  • udostępnianie pomieszczeń w celu organizacji spotkań biznesowych w biurach Agencji na wybranych rynkach.
Co zyskujesz:
Spotkanie biznesowe dopasowane do profilu Twojej firmy/instytucji oraz produktu/usługi, jaką chcesz zaoferować na danym rynku.

Szczególnie polecamy:
  • debiutantom w eksporcie
  • debiutantom na danym rynku

Czy wiesz, że...

działania PAIH wspiera ogólnopolska sieć regionalnych Centrów Obsługi Inwestora (COI)?
Centra funkcjonują głównie w strukturach urzędów marszałkowskich i agencji rozwoju regionalnego. Eksperci COI działają według standardów określonych przez PAIH. Każda z jednostek działa na terenie województwa, w którym ma swoją siedzibę i stanowi źródło aktualnych danych o lokalnej gospodarce. Centra posiadają też bazy kontaktów z samorządami lokalnymi oraz instytucjami okołobiznesowymi działającymi na rzecz rozwoju województwa.

Głównym celem działania COI jest zapewnienie kompleksowej obsługi inwestorów na poziomie województwa we współpracy z PAIH.

Sprawdź, jak skontaktować się z COI w Twoim województwie »

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Mapa rynków zagranicznych

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter