PAIH Newsletter luty 2021, Numer 39
Nie przegap...
Northvolt Systems
Informacji o inwestycji Northvolt w Polsce
Northvolt - europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów - ogłasza nową inwestycję na Pomorzu. W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln USD (tj. prawie 750 mln zł). W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy. Firma na nową inwestycję otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Szczegóły »
III Polsko-Brytyjskie Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji
... i III Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji
10 marca 2021 roku odbędzie się III Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji organizowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Departament for International Trade, Polską Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ambasadę Brytyjska w Warszawie. Forum skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców, ale również do osób zainteresowanych cyfrowym zdrowiem, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz świata akademickiego.

Szczegóły »
Rejestracja »

Webinaria PAIH - spotkajmy się online

Wydarzenia

Konferencja inwestycyjna Why Poland now? Attractive destination for energy and infrastructure projects!
Termin: 3 marca
Miejsce: online
Zapraszamy do udziału w międzynarodowym wydarzeniu - Emergence 2021
Termin: 5-6 marca
Miejsce: online
FUTURE HEALTH POLAND 2021
Termin: 23-25 marca
Miejsce: online
China Food and Drink Fair 2021
Termin: 25-27 marca
Miejsce: Chengdu, Chiny

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Nowe odcinki podcastów "Szlaki PAIH"

Uważaj na oszusta - czyli o sztuce weryfikacji kontrahenta
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Eksport to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie.

Ekspansja zagraniczna wymaga przygotowania. Oprócz podstawowej wiedzy o rynku i jego możliwościach jedną z najważniejszych rzeczy, aby osiągnąć sukces jest znalezienie wiarygodnego partnera lokalnego. Niestety, wiele firm skoncentrowanych na potencjalnych korzyściach nie weryfikuje, albo często nawet nie wie, w jaki sposób zweryfikować wiarygodność zagranicznego kontrahenta. Co więcej, pandemia sprawiła, że bezpośrednie kontakty biznesowe przeniosły się w sferę wirtualną. Coraz częściej przedsiębiorcy nie poznają swojego partnera i mają z nimi kontakt jedynie mailowy lub telefoniczny. Rodzi to, niestety, pewne niebezpieczeństwa.

W ostatnim czasie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu podejmuje coraz więcej interwencji w związku z nieuczciwymi praktykami. Oszuści wykorzystują brak znajomości mechanizmów kontrolnych i podszywają się pod istniejące firmy. Tak więc polski przedsiębiorca może znaleźć swojego rzekomego partnera w internecie, czy zweryfikować autentyczność numerów ewidencji gospodarczej. Wszystko wydaje się być w porządku, do momentu kiedy należy uregulować płatności lub inne zobowiązania - wówczas oszust przepada, a firma pozostaje ze stratą.

Co robić, kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem? Jak go rozpoznać?

Na temat porozmawiamy z Justyną Sitarską i Joanną Kobalczyk, które poprzez pryzmat rynku nigeryjskiego i brytyjskiego, przybliżą Państwu temat profilaktyki przed wyłudzeniami i co za tym idzie: weryfikacji potencjalnych kontrahentów.
Branża marzeń - polskie jachty
Polskie jachty podbijają światowe wody. 95% krajowej produkcji jachtów trafia na eksport. W produkcji łodzi 9-metrowych wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone. Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) co roku krajowe stocznie wytwarzają około 22 tysięcy jednostek.

Jak to się stało, że Polska w ogóle zaczęła produkować jachty i została światowym liderem w tej dziedzinie? Jaki wpływ na branże miała pandemia, oraz wreszcie, jak wygląda sprzedaż polskich jachtów za granicę? Na te pytania odpowiedzą: Michał Bąk - sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - POLSKIE JACHTY i Wojciech Nowicki, ekspert PAIH ds. branży jachtowej.

WWW: paih.gov.pl/podcasty
Spotify: https://lnkd.in/g7rz_HA
Anchor: https://anchor.fm/paih
Google Podcasts: https://lnkd.in/gYWBefX
Kuwejtczycy kochają kawę
17,8 mln dinarów kuwejckich, czyli ponad 220 mln zł - tyle w zamieszkałym przez blisko 4,4 mln osób Kuwejcie wynosi szacowana wartość rynku kawy. W krajach arabskich spożycie aromatycznego napoju wciąż rośnie. Ten trwający od dawna boom mogą wykorzystać polscy producenci. Kuwejt - państwo położone na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej i jeden z najprężniej rozwijających się krajów arabskich. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, plasuje się na 8. pozycji w rankingu najbogatszych państw pod względem PKB per capita (PPP). Wśród najpopularniejszych branż w Kuwejcie wymienia się branżę spożywczą. A do najchętniej pitych napojów zalicza się kawę.

Szczegóły »
Indonezja: systematyczne i długofalowe budowanie relacji w oparciu o naszych lokalnych partnerów
Indonezja jest czwartym najludniejszym krajem świata, zamieszkuje ją 275 mln mieszkańców. Jako jedyna spośród krajów Azji Południowo-Wschodniej jest członkiem grupy najsilniejszych gospodarek świata G-20, a prognozy OECD do 2045 roku przewidują, że będzie to 5. największa gospodarka pod względem wartości PKB. Z uwagi na wysoki poziom wzrostu gospodarczego notowany w ciągu ostatnich kilku dekad Indonezję zalicza się dzisiaj także do grupy państw E7 (Emerging 7). Według raportu "Doing Business 2020", Indonezja w ciągu 5 lat awansowała o 41 pozycji plasując się na 72. miejscu, natomiast zgodnie z rankingiem krajów świata pod względem nominalnego dochodu narodowego (GNI) per capita za 2019, znalazła się po raz pierwszy wśród krajów o średnio-wysokim dochodzie.

Szczegóły »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Go to Brand Expo 2020
Rusza program Go to Brand Expo 2020 realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, który daje przedsiębiorcom możliwość uzyskania wsparcia finansowego na promocję marek produktowych, między innymi podczas Wystawy Światowej EXPO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Klika Tech Inc. wybrało Wrocław. Na Dolnym Śląsku powstało nowe centrum rozwoju usług IT
Międzynarodowa firma Klika Tech Inc. otwiera we Wrocławiu centrum rozwoju usług IT. To czwarte biuro firmy poza Ameryką Północną.
Indigo Nails: polskie lakiery do paznokci na hiszpańskich półkach
Zorganizowana pod koniec 2019 roku przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu misja przyjazdowa hiszpańskich dystrybutorów do Polski, zaowocowała nawiązaniem współpracy z polską firmą Indigo Nails Lab.
Rynek e-commerce w Kuwejcie
Pomimo zachowawczego podejścia Kuwejtczyków do handlu elektronicznego, branża e-commerce w tym arabskim kraju zyskuje na znaczeniu. Uważana jest za jeden ze strategicznych i wyraźnie promowanych przez władze Kuwejtu sektorów gospodarki.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter