PAIH Newsletter lipiec 2021, Numer 44
Nie przegap...
Delegacja rządowa z wizytą we Włoszech
relacji z wizyty delegacji rządowej we Włoszech
O możliwościach inwestycyjnych polskich firm we Włoszech oraz o polsko-włoskiej współpracy gospodarczej rozmawiali w Rzymie Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin, Sekretarz Stanu w MRPiT Grzegorz Piechowiak oraz Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda.

Szczegóły »
PAIH i Amcham
... i informacji o współpracy PAIH z Amerykańską Izbą Handlowa na rzecz rozwoju eksportu i inwestycji
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest promocja i stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju eksportu i inwestycji na rynkach polskim oraz amerykańskim.

Szczegóły »

Wydarzenia

Africa Food Manufacturing 2021
Termin: 2-4 sierpnia
Miejsce: Kair, Egipt
Targi rolno-spożywcze Ziemia Żywicielka 2021
Termin: 26-31 sierpnia
Miejsce: Czeskie Budziejowice, Czechy
Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING 2021
Termin: 31 sierpnia-3 września
Miejsce: Poznań
ITM INDUSTRY EUROPE 2021
Termin: 31 sierpnia-3 września
Miejsce:  Poznań
Digital ICT Week 2021
Termin: 13-17 września
Miejsce: Luksemburg

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Poland Business Harbour - cieszący się popularnością rządowy program zostaje rozszerzony!
Ruszyła nowa odsłona programu przeznaczonego dla specjalistów oraz firm z sektora ICT. Dotychczasowa pomoc w relokacji specjalistów z branży IT, startup-ów i firm z Białorusi została rozszerzona na kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Dla Białorusi program działa na niezmiennych zasadach.

Ta "bezpieczna biznesowa przystań" obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm - od mikroprzedsiębiorców po największych graczy na rynku. Program powstał jako odpowiedź na sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT, która jest jednak szczególnie narażona na prześladowania. Co warto podkreślić, program jest jedynym tego typu rozwiązaniem zarówno w historii Polski jak i w Europie, które w dodatku zostało stworzone w ciągu zaledwie tygodnia.

W ramach programu, stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już 13 565. Przełożyło się to na to, że w dniu ogłaszania programu nasz kraj wybierał co dziesiąty wyjeżdżający specjalista IT. Już po kilku miesiącach jest to niemal co drugi - kilkukrotnie więcej niż kraje zachodniej Europy i trzykrotnie więcej niż państwo zajmujące drugie miejsce. Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych osób i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Każdej firmie i startupowi oferowane jest wsparcie w formule business concierge - odpowiednio, w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu lub programu Poland Prize.

Czytaj więcej o nowej odsłonie Poland Business Harbour »

Komentarz eksperta rynkowego

Biznes w ZEA
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do czołówki najbogatszych państw świata. Są niekwestionowanym światowym centrum wymiany handlowej oraz bardzo popularną destynacją turystyczną. Choć głównymi sektorami tamtejszej gospodarki są wciąż bankowość i turystyka, jednak to kryptowaluty i tokenizacja aktywów będą kluczem do planów podwojenia gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- W najnowszej Krajowej Strategii Innowacji Ministerstwo Gospodarki ZEA przyjęło Strategię Emirates Blockchain 2021, której celem jest wykorzystanie technologii blockchain do przekształcenia połowy transakcji rządowych w platformę blockchain - powiedział Adil Abdelwahab, Kierownik ZBH PAIH w Dubaju. - Celem działania jest oszczędność czasu, wysiłku i zasobów oraz ułatwienie mieszkańcom ZEA przetwarzania transakcji w czasie i miejscu, które pasują do ich stylu życia i pracy. Wdrażając tę technologię, rząd ZEA spodziewa się zaoszczędzić 11 mld AED na rutynowych transakcjach i dokumentach, 398 mln na drukowaniu dokumentów i 77 mln godzin pracy w skali roku - dodaje Adil Abdelwahab.

Dla polskich firm zainteresowanych rynkami Afryki i Bliskiego Wschodu w perspektywie długoterminowej otwiera się zatem zupełnie nowa szansa na umocnienie swojej obecności w tym regionie.

Więcej »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Rusza kolejna edycja European FinTech Hackcelerator
Trwa nabór zgłoszeń do konkursu European FinTech Hackelerator, w którym międzynarodowe jury wyłania najlepsze startupy z branży FinTech. Tegoroczna edycja skierowana jest do innowacyjnych firm dostarczających rozwiązania Green Finance.
Miody pitne z Lublina idą w świat. Spółdzielnia pszczelarska APIS rozszerza ofertę na Portugalię
Dzięki wsparciu biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Lizbonie, polski producent miodów pitnych rozpoczyna sprzedaż swoich produktów w Portugalii.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) będą wspólnie pozyskiwać zagranicznych inwestorów
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podpisały porozumienie o strategicznej współpracy.
Konferencja: "Dolny Śląsk - Polska - Azja. Wczoraj. Dziś. Jutro"
Dolnośląscy przedsiębiorcy poznali możliwości rozwoju biznesu na Filipinach dzięki konferencji "Dolny Śląsk - Polska - Azja. Wczoraj. Dziś. Jutro". Spotkanie odbyło się 30 czerwca we Wrocławiu. Polską Agencję Inwestycji i Handlu na wydarzeniu reprezentował Rafał Owczarek, kierownik biura PAIH w Manili.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter