PAIH Newsletter styczeń 2021, Numer 38
Nie przegap...
PAIH podsumowuje rok
Podsumowania roku
W 2020 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) obsłużyła blisko 200 inwestycji zagranicznych. Łączna wartość wspieranych projektów do końca roku zbliżyła się do 9 mld euro. COVID-19 nie zatrzymał też polskich eksporterów, którzy z pomocą Agencji wkroczyli na nowe, globalne rynki. Widzimy już dziś, że 2021 rok przyniesie kolejne szanse. Pracujemy intensywnie nad nowymi narzędziami wsparcia i przygotowujemy się na różne scenariusze związane z pandemią - mówi Grażyna Ciurzyńska, p.o. Prezes PAIH.

Szczegóły »
Szlaki PAIH - Kolumbia i Peru
... i kolejnego odcinka podcastu "Szlaki PAIH"
Tym razem zapraszamy w egzotyczną podróż do Kolumbii i Peru. O stereotypach, o postrzeganiu Polski, o tym na ile kult macho jest prawdziwy i jak przekłada się na rozmowy biznesowe, oraz wreszcie, o tym kto ma największe szanse odnieść sukces eksportowy w Ameryce Południowej - o tym wszystkim można dowiedzieć się z naszej rozmowy.

WWW: https://www.paih.gov.pl/podcasty
ANCHOR: https://anchor.fm/PAIH
SPOTIFY: https://open.spotify.com/show/0bxCs5jJwtkn6n6Q7Q6Ch4

Wydarzenia

Inwestycje w Indiach. Jak założyć spółkę?
Termin: 11 lutego
Miejsce: online
Bułgarskie podatki od podszewki - dlaczego warto prowadzić firmę w Bułgarii
Termin: 18 lutego
Miejsce: online
Rynek rolno-spożywczy Kazachstanu: szanse dla polskich producentów
Termin: 26 lutego
Miejsce: online
FUTURE HEALTH POLAND 2021
Termin: 23-25 marca
Miejsce: online

wszystkie wydarzenia

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Biznes po Brexicie: Rozwijająca się infrastruktura i projekty energetyczne w Wielkiej Brytanii szansą dla polskich przedsiębiorców
Inwestycje energetyczne i prace związane z rozbudową sieci High Speed 2 (HS2) dominują na liście stu największych projektów budowlanych, które mają rozpocząć się w Wielkiej Brytanii w 2021 roku. Zestawienie opracowała firma analityczna Glenigan. Według Glenigan, w tym roku liczba rozpoczętych inwestycji wzrośnie o 17 proc.

Szczegóły »
Korea Płd.: siła partnerstw strategicznych w obsłudze polskich przedsiębiorstw
Korea Południowa to czwarta największa gospodarka Azji i piąty na świecie kraj pod względem łatwości prowadzenia biznesu w rankingu Banku Światowego "Doing Business 2020". W minionej dekadzie eksport towarów z Unii Europejskiej do Korei Południowej wzrósł o 77%, wyrównując tym samym dotychczasowy deficyt w handlu towarowym. Podobny trend obserwujemy w przypadku wymiany handlowej z Polską. Jej wartość rosła systematycznie od kilku lat, a na koniec 2019 roku wyniosła 700 mln USD (2,6 mld PLN), a w imporcie ponad 5,6 mld USD (20,6 mld PLN).

Szczegóły »
Przedsiębiorco, pokaż się na rynku amerykańskim! Najważniejsze targi w USA w 2021 roku
Pandemia COVID-19 pokrzyżowała realizację targów i misji w 2020 roku. Wydarzeniami zapełnia się jednak kalendarz na rok 2021. Prezentujemy najważniejsze targi i konferencje, które w tym roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu branż COVID-19 stał się wyznacznikiem zmian. Jednych pandemia zmobilizowała do unowocześnienia biznesów, innych do wyjścia ze swoimi produktami i usługami poza granice kraju. Motorem do działania zagranicą mogą być tegoroczne targi w USA - część z nich odbędzie się w formie stacjonarnej, a niektóre pozostaną w Internecie.

Szczegóły »
Gruzja uruchamia zachęty dla inwestorów zagranicznych
Jak informuje Ambasada Gruzji w Warszawie, rząd Gruzji wprowadził specjalny program grantowy dla firm i inwestorów zagranicznych. Celem programu jest wsparcie nowych projektów inwestycyjnych i tym samym stworzenie nowych miejsc pracy. Inwestorzy mogą liczyć na ulgi w wysokości do 300 tys. USD. Program koordynuje gruzińska Agencja Przedsiębiorczości. Zainteresowane firmy prosimy o kontakt z p. Nino Kakulia, Investor Relations Manager Departamentu Inwestycji w Agencji Przedsiębiorczości: nkakulia@enterprise.gov.ge.

Szczegóły programu »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Polski system smart home z pomocą PAIH podbija globalne rynki
Kuwejt, Arabia Saudyjska, Nigeria, Węgry czy Włochy - to tylko niektóre kierunki ekspansji zagranicznej firmy Grenton. Polski producent z pomocą PAIH od kilku lat z sukcesem umacnia się na międzynarodowych rynkach.
ZBH Tajpej promuje polskie startupy na Tajwanie
Już po raz kolejny polskie startupy prezentują swoje rozwiązania na Tajwanie w ramach projektu InnoΛEX! W grudniu oficjalnie otwarto Polski Pawilon Narodowy, w którym pięć polskich firm promuje swoje innowacyjne produkty i usługi tajwańskim partnerom biznesowym.
FCA ogłasza nowe, strategiczne inwestycje w fabryce FCA Poland w Tychach
Grupa FCA ogłasza nowe inwestycje w strategiczny projekt realizowany w fabryce w Tychach. Inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat.
Sante umacnia się na rynku mongolskim
Mija rok odkąd znana z produkcji zdrowej żywności firma Sante wkroczyła do środkowowschodniej Azji. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), produkty rodzimej marki na dobre zadomowiły się na sklepowych półkach w Mongolii.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Rynki zagraniczne

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Archiwum PAIH Newsletter