PAIH Newsletter styczeń 2023, Numer 62
Nie przegap...
rejestracji na nadchodzące wydarzenia
Nasz patronat
ReBuild Ukraine Exhibition and conference
Organizator: Premier Expo
Termin i miejsce: 15-16 lutego 2023 r., Warszawa
Międzynarodowa konferencja poświęcona powojennej odbudowie Ukrainy. Adresatami wydarzenia są: producenci materiałów i maszyn budowlanych, deweloperzy, instytucje finansowe i publiczne. Partnerami konferencji są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP.
Szczegóły »
RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE
Piotr Dytko, Członek Zarządu PAIH o działaniach Agencji na rzecz obsługi inwestorów
2022 rok to dla PAIH czas pełen sukcesów i kolejny rekordowy rok pod względem napływu BIZ. Już po raz kolejny bijemy rekord w liczbie i wartości projektów inwestycyjnych. Od 2020 każdy kolejny rok jest dla nas coraz lepszy. Dowodzimy, że niepewność na rynkach, wejście gospodarki światowej w erę postpandemiczną i wojna w Ukrainie nie są w stanie zatrzymać napływu inwestycji do Polski. Nadal jesteśmy atrakcyjnym krajem dla inwestorów. 126 inwestycji za ponad 3,7 mld euro w 2022 roku jest tego dobitnym dowodem. Obecnie prowadzimy 180 aktywnych projektów o wartości 16 mld EUR, czyli wyższej niż w ubiegłym roku. Konkurujemy o nie z innymi krajami niż dawniej. To już nie Czechy, Słowacja i Węgry, ale często Niemcy, Hiszpania czy USA. Chcę również podkreślić, że dołożymy również wszelkich starań, by w kolejnym roku działać jeszcze lepiej na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej i zanotować jeszcze lepszy wynik.
Łukasz Grabowski, Dyrektor Centrum Eksportu PAIH o wynikach i trendach w eksporcie
Jesteśmy, jako kraj, blisko wejścia do TOP-20 największych światowych eksporterów. Najczęściej eksportujemy do państw europejskich. Wśród największych odbiorców polskich towarów można wymienić Niemcy, Czechy i Francję. Nasi eksporterzy coraz śmielej wychodzą jednak również poza Europę. Afryka i Bliski Wschód to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw bardzo obiecujący kierunek ekspansji. Dynamiczny rozwój gospodarczy tych regionów, zwiększająca się siła nabywcza a w przypadku Afryki najwyższy na świecie przyrost naturalny dają mocne fundamenty i argumenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej. Rozwija się także polski eksport do Azji. Żywność znad Wisły oraz kosmetyki są bardzo cenione w tym regionie. Z roku na rok coraz szersza jest grupa polskich firm, które korzystają z ułatwień, jakie dają umowy o wolnym handlu (FTA).
Więcej o trendach w eksporcie przeczytasz w
materiale prasowym PAP »
Wioleta Lewandowska, Kierownik Regionu Afryka i Bliski Wschód PAIH o szansach dla polskich firm w Angoli
Angola to rozwijająca się gospodarka z bogatą bazą surowców energetycznych i chłonnym rynkiem zbytu. Jest również członkiem wielu międzynarodowych organizacji o charakterze gospodarczym, z ustabilizowaną sytuacją polityczną. A to sprzyja pogłębieniu kontaktów handlowych z zagranicznymi partnerami. Dlatego robimy wszystko, żeby polscy przedsiębiorcy wzmocnili relacje z lokalnymi kontrahentami z branż priorytetowych dla angolskiej gospodarki. Są to m.in.: OZE, gospodarka cyrkularna, zarządzanie odpadami lub smart cities. Do 2025 r. kraj chce osiągnąć 60-procentowy wskaźnik elektryfikacji. Łączna moc z paneli fotowoltaicznych ma wzrosnąć do 100 MW, małych elektrowni wodnych do 100 MW, energii wiatrowej - 100 MW, a bioenergii - 500 MW. Co więcej, Luanda, stolica kraju, wdraża koncepcję inteligentnego miasta, wykorzystując energetykę słoneczną i zazielenianie dachów. Wskazując na te sektory jako kluczowe dla rozwoju gospodarczego, rząd realizuje politykę dywersyfikacji źródeł wzrostu, zdominowanych przez przemysł naftowy.
Przegląd makroekonomiczny PAIH
Co słychać w biznesie
Kolejny rekordowy rok dla PAIH
PAIH drugi rok z rzędu bije rekord. W 2022 roku zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard więcej niż w roku 2020. O ponad 20% wzrosła także liczba samych projektów. W ubiegłym roku pozytywną decyzją inwestycyjną zostało zakończonych 126 z nich, co jest znacznym wzrostem w porównaniu do 96 w 2021 roku.
Więcej »
Spotkanie świąteczne z firmami ukraińskimi w Cowork Ukraina
W Cowork Ukraina odbyło się spotkanie Zarządu PAIH z przedsiębiorcami z Ukrainy, korzystającymi z udostępnionych przez Agencję biur przy ul. Bagatela. Zarząd reprezentował jego członek Zdzisław Sokal.
Więcej »
Spotkanie z UkraineInvest
Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz i Członek Zarządu Zdzisław Sokal spotkali się z Serhijem Tsivkachem, Prezesem siostrzanej do PAIH ukraińskiej instytucji - UkraineInvest by porozmawiać o współpracy gospodarczej z Ukrainą. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie i przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Więcej »
Paweł Kurtasz nowym prezesem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Rada Nadzorcza PAIH w dniu 10 stycznia powołała na stanowisko prezesa zarządu Pawła Kurtasza. Zgodnie z decyzją Rady nowy prezes obejmie stanowisko w dniu 23 stycznia br. W zarządzie Agencji pozostają Zdzisław Sokal i Piotr Dytko.
Więcej »
Nasza oferta - weryfikacja partnerów biznesowych
Analiza zasobów przedsiębiorcy pod kątem rozpoczęcia/rozszerzenia działalności eksportowej oraz konkurencyjności produktu/usługi na rynkach międzynarodowych. Wskazanie mocnych i słabych stron oferty klienta oraz szans i zagrożeń w eksporcie.
Wsparcie polega na:
- konsultacji z doświadczonym ekspertem ds. eksportu,
- wstępnym ustaleniu najbardziej perspektywicznych rynków rozwoju działalności,
- rekomendacji dalszych działań i przedstawieniu oferty dopasowanej do potrzeb przedsiębiorcy.
Czy wiesz, że...
możesz skorzystać z ulgi na ekspansję?
Internacjonalizacja działalności wiążę się z licznymi wydatkami, są to m.in. koszty uczestnictwa w targach czy nakłady na działania promocyjno-informacyjne. W listopadzie ubiegłego roku, w ramach wsparcia polskich eksporterów, ustawodawca wprowadził ulgę na ekspansję. Dzięki niej podatnik może
odliczyć koszty, które musi ponieść, aby rozszerzać swoje rynki zbytu - również zagraniczne. Wprowadzona ulga stanowi zachętę do rozszerzania działalności. Odliczeniu może podlegać nawet do
1 mln zł w roku podatkowym.
Więcej »
Komunikat
Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie.
Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
- w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
- zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
- w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »
Kliknij na mapę i sprawdź informacje z rynków
Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz:
paih24@paih.gov.pl