PAIH Newsletter wrzesień 2020, Numer 34
Nie przegap...
udziału w konkursie European Fintech Hackcelerator
Masz fintech i chcesz zaprezentować się przed największymi globalnymi korporacjami i funduszami inwestycyjnymi z Singapuru? Zgłoś się do konkursu European FinTech Hackelerator.
Nabór trwa do końca września.
Szczegóły
... i złożenia wniosku w konkursie Polskie Mosty Technologiczne (PMT)
Do
5 października możesz zgłosić swoją firmę do konkursu Polskie Mosty Technologiczne i otrzymać grant
w wysokości 200 tys. zł. Konkurs składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór poprzedza seminarium przygotowawcze dla firm. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia Twojej strategii!
ZŁÓŻ WNIOSEK
Webinaria PAIH - spotkajmy się online
Wydarzenia
Targi budowlane FOR ARCH 2020
Termin: 22 września
Miejsce: Praga, Czechy
Konferencje Future of Biofuels 2020 i Biogas PowerON 2020
Termin: 22 września
Miejsce: Kopenhaga, Dania
Civil & Military Aeromixer 2020
Termin: 23 września
Miejsce: Wrocław, Polska
Targi ExpoAlimentaria 2020
Termin: 30 września - 15 listopada
Miejsce: On-line
Targi kosmetyczne FOR BEAUTY edycja wiosenna i jesienna 2020
Termin: 9 października
Miejsce: Praga, Czechy
Targi Beauty Space
Termin: 13 października
Miejsce: On-line
Dublin Tech Summit 2020
Wiosenna edycja targów
Termin: 14 października
Miejsce: Dublin, Irlandia
Slovak Matchmaking Fair Bratislava 2020
Termin: 20 października
Miejsce: Bratysława, Słowacja
wszystkie wydarzenia
RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE
Czym kierować się podczas ekspansji na rynki Afryki Subsaharyjskiej? Przeczytaj przewodnik PAIH
Zastanawiasz się nad eksportem do Afryki Subsaharyjskiej i chcesz zbudować tam trwałe relacje biznesowe? Dzięki lekturze naszego przewodnika będzie Ci łatwiej poruszać się w meandrach kultury biznesowej Kenii, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu.
Pobierz przewodnik »
Komentarz eksperta rynkowego
Komentarz Monnera Faoura, Dyrektora Pawilonu Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), z uwagi na położenie geograficzne i niekorzystny klimat dla rolnictwa, są krajem zmuszonym polegać na imporcie żywności, by zabezpieczyć potrzeby mieszkańców. W roku 2017 szacowano, że 85 proc. konsumowanej żywności pochodziło z importu.
Ministerstwo ds. Zmiany Klimatu i Środowiska ZEA prowadzi szereg programów mających na celu wspierać rozwój lokalnych upraw i przetwórstwa w branży spożywczej. Te działania pomagają ograniczyć zależność ZEA tylko do pewnego stopnia. Wart odnotowania jest jednak fakt wzrostu produkcji ryb i krewetek, daktyli, mleka, baraniny, drobiu, jaj, ziemniaków, a także warzyw i truskawek uprawianych metodą hydroponiki.
Należy pamiętać, że prawo ZEA jest oparte na szariacie, co ma wpływ również na regulacje dotyczące produktów spożywczych. Certyfikacja Halal jest jednym z głównych barier dla polskich eksporterów w zakresie produktów o pochodzeniu zwierzęcym z przeznaczeniem na lokalny rynek. W przypadku drobiu preferowana jest postać mrożona. Słodycze nie mogą posiadać żelatyny pochodzenia zwierzęcego ani alkoholu, jak likier czy advocat.
Komentarz Ewy Małochy, kierownika biura PAIH w Tokio
W wyniku starań Głównego Lekarza Weterynarii i polskiej placówki dyplomatycznej w Tokio, 30 lipca 2020 r. właściwa służba Japonii poinformowała o zniesieniu ograniczeń eksportowych wprowadzonych z uwagi na wystąpienie ognisk HPAI (ptasiej grypy) w Polsce. Dzięki temu do Japonii mogą być eksportowane mięso drobiowe oraz produkty z mięsa drobiowego ze zwierząt poddanych ubojowi w dniu 30 lipca 2020 r. i później, oraz jaja zniesione w dniu 30 lipca 2020 r. i później oraz pozyskane z nich produkty.
Japonia należy do największych światowych importerów mięsa drobiowego, zaś Polska jest największym producentem tego mięsa w UE. Ograniczenia importowe dla surowego mięsa drobiowego i jajek, były znaczącą barierą dla międzynarodowej ekspansji tej branży do Azji. O ich zniesieniu poinformowaliśmy już japońskie Stowarzyszenie Importerów Mięsa w Japonii i zaprosiliśmy do wznowienia rozmów z producentami mięsa drobiowego z Polski. Wspieramy też Krajową Radę Drobiarstwa w organizacji misji biznesowej do Tokio na początku 2021 roku.
Przegląd makroekonomiczny PAIH
Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Więcej »
Co słychać w biznesie
Polskie kosmetyki podbijają świat
Branża kosmetyczna należy do jednej z najbardziej zróżnicowanych. Różne normy kulturowe oraz zmieniające się modowe trendy, wymagają od producentów dostosowania swojej oferty.
Eksport do Stanów Zjednoczonych rośnie mimo pandemii
Eksport towarowy z Polski do USA wyniósł w pierwszym półroczu 3,5 mld euro, tj. o 2,3 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.
Polskie narzędzia w amerykańskich hipermarketach
Narzędzia polskiej spółki Comensal już wkrótce zagoszczą na półkach 350 sklepów w 15 stanach. W debiucie na amerykańskim rynku firmę wsparli eksperci PAIH.
Czy wiesz, że...
... możesz eksportować drób do Arabii Saudyjskiej, a wieprzowinę do Singapuru?
Właściwe służby Królestwa Arabii Saudyjskiej poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu z Polski mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego oraz jaj i ich przetworów na rynek saudyjski. Z kolei Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował o uznaniu przez Singapur regionalizacji ASF w Polsce oraz uzgodnienie wzoru świadectwa zdrowia dla wieprzowiny. Decyzja ta daje możliwość eksportu mięsa wieprzowego i wieprzowych produktów mięsnych w oparciu o zasady regionalizacji.
Więcej przeczytasz na stronie www Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi »
Komunikat
Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie.
Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
- w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
- zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
- w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »
Rynki zagraniczne
Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Departament PR i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 16,
e-mail:
redakcja@paih.gov.pl