PAIH Newsletter kwiecień 2023, Numer 65

Nasz patronat

Śniadanie biznesowe "Odbudowa Ukrainy - szanse dla polskiego biznesu"
Organizator: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Termin i miejsce: 11 maja 2023 r., Warszawa

Spotkanie ma na celu dyskusję na temat szans, jakie odbudowa Ukrainy stwarza dla polskich przedsiębiorców. Ponadto zaprezentowane zostaną oferty Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Sami zaś uczestnicy będą mieli możliwość porozmawiać osobiście w swoim gronie (głównie właścicieli i osób zarządzających firmami), wymienić kontaktami oraz poznać potrzeby biznesowe potencjalnych partnerów.

Szczegóły »
Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych
Organizator: Grupa MTP

Termin i miejsce: 16-17 maja 2023 r., Poznań

H2POLAND to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do prezentacji najnowszych rozwiązań wodorowych, wspólnego wytyczania nowych ścieżek rozwoju, wymiany wiedzy oraz nawiązywania relacji biznesowych.

Szczegóły »
Konferencja "Finanse dla rozwoju"
Organizator: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Termin i miejsce: 18 maja 2023 r., Warszawa

Uczestnicy konferencji otrzymają wsparcie w zakresie przygotowania wniosków, przedstawione zostaną także narzędzia wspierające rozwój i instrumenty finansowe oferowane przez Partnerów wydarzenia. Dotacje unijne i narzędzia wspierające rozwój stanowią bardzo ważne elementy dla startupów i innowacyjnych przedsiębiorstw. Dzięki nim, firmy mają szansę na zdobycie potrzebnych środków finansowych oraz wsparcia, które pozwoli im na rozwój i wdrożenie innowacyjnych pomysłów.

Szczegóły »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIH
Koncepcja Pawilonu Polski doskonale wpisze się w konsekwentnie przez nas budowany wizerunek Polski jako kraju, którego głównym zasobem są ludzie - twórczy, otwarci, profesjonalni, świadomi wyzwań życia, odważni w swoich myślach i działaniach, często nawet wyprzedzający czasy, w których przyszło im żyć. W ten sposób realizowany jest także wieloletni cel związany z efektami wypracowanymi podczas EXPO 2020 w Dubaju, którym jest wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju otwartych, wykształconych i kreatywnych ludzi.
Zdzisław Sokal, Członek Zarządu PAIH na spotkaniu z Koreańskim Stowarzyszeniem Handlu Międzynarodowego
Korea Południowa jest dla nas wyjątkowym partnerem. W 2021 roku to właśnie Korea była dla Polski największym inwestorem pod względem nakładów finansowych, inwestując niemal dwa miliardy euro. Wierzę, że dzięki naszemu dzisiejszemu spotkaniu uda nam się ponownie jeszcze bardziej zbliżyć.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Wielki sukces Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego PAIH z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy
Wydarzenie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Radą ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP zgromadziło kilkuset przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, ministrów i ambasadorów, a jego honorowymi gośćmi byli prezydenci Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełeński. Forum odbyło się we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Na wydarzeniu obecni byli przedsiębiorcy z wielu sektorów takich jak budownictwo, produkcja maszyn, IT, transport i logistyka, branża medyczna i farmaceutyczna oraz wielu innych.

Więcej »
Do udziału Polski w EXPO 2025 Osaka, Kansai zostały dwa lata
Największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie - EXPO 2025 Osaka, Kansai - rozpocznie się równo za dwa lata. Z tej okazji w Japonii zorganizowano oficjalną ceremonię, podczas której uczczono okrągłą datę i oficjalnie rozpoczęto budowę. 13 kwietnia 2023 roku jest również okazją do ogłoszenia przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu odpowiedzialną za przygotowanie obecności Polski na EXPO 2025 Osaka, Kansai kolejnych szczegółów udziału naszego kraju w Wystawie Światowej.

Więcej »
Porozumienie PAIH z Koreańskim Stowarzyszeniem Handlu Międzynarodowego KITA
Podczas trwającego Korea-Poland Business Roundtable w Warszawie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu podpisała porozumienie o współpracy z Koreańskim Stowarzyszeniem Handlu Międzynarodowego KITA. Ze strony PAIH dokument sygnował członek zarządu Zdzisław Sokal, natomiast w imieniu KITA podpis złożył wiceprezes Agencji Ko Hyuun Kim.

Więcej »
PAIH na XV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Trzy dni, 170 paneli dyskusyjnych, 1200 prelegentów, ponad 11 000 uczestników stacjonarnych i 7000 osób śledzących debaty online. Tak wyglądał tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy, w którym uczestniczyła także liczna reprezentacja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z Prezesem Pawłem Kurtaszem i Członkiem Zarządu Grzegorzem Oszastem na czele. Wydarzenie było okazją do licznych dyskusji, szerokiego networkingu i promocji działalności Agencji m.in. za sprawą specjalnego miejsca spotkań PAIH.

Więcej »
Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe z udziałem prezydentów obu krajów
25 kwietnia br. w Ułan Bator odbyło się Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe, zorganizowane przy okazji pierwszej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Mongolii. Wydarzeniu towarzyszyła misja gospodarcza polskich firm, a udział w nim był doskonałą okazją do nawiązania relacji między przedsiębiorcami z branży budowlanej, spożywczej i fintech.

Więcej »

Czy wiesz, że...

promujemy Polskę na całym świecie?
Z informacją o naszym kraju, możliwościach inwestycyjnych i bogatej ofercie rodzimych firm docieramy w najdalsze zakątki globu. W singapurskim The Business Times ukazał się artykuł zachęcający do inwestycji w Polsce, prezentujący przykłady wcześniejszych wspólnych projektów zakończonych sukcesem. Podkreślamy też kluczową rolę PAIH w międzynarodowych relacjach biznesowych.

Przeczytaj całość artykułu, jaki ukazał się w singapurskiej prasie »

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Kliknij na mapę i sprawdź informacje z rynków

Masz pytania?
Napisz do nas: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter