PAIH Newsletter czerwiec 2023, Numer 67

Nasz patronat

Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze
Organizator: Global Trading Innovation

Termin i miejsce: 11 lipca 2023 r., Warszawa

Forum ma na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej między krajami oraz zaprezentowanie polskim firmom możliwości współpracy z Senegalem w zakresie inwestycji i wymiany handlowej. W wydarzeniu uczestniczyć będzie 29 senegalskich firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy w branżach: spożywczej i przetwórstwa spożywczego, rolniczej, technologicznej, kosmetycznej, importu i dystrybucji mebli biurowych, transportu i logistyki, mody, wyposażenia restauracji i górniczej.

Szczegóły »
Z Kopernikiem Przez Świat
Organizator: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Termin i miejsce: 17-23 lipca 2023 r., Lidzbark Warmiński

"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", jak bliskie są nam te słowa… słowa o człowieku z kraju, w którym rozpoczął się nowy bieg historii. Ich wagę i znaczenie możemy poczuć w dniach 17-23 lipca 2023 roku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Młodzieży Kopernik Camp w ramach międzynarodowego projektu "Z Kopernikiem przez świat". Zjazd jest kolejnym wydarzeniem obchodów rocznicy narodzin i śmierci wielkiego odkrywcy Mikołaja Kopernika, a także spotkaniem młodzieży z naukowcami i wybitnymi postaciami żyjącymi na emigracji.

Szczegóły »
Polboat Yachting Festival
Organizator: Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT

Termin i miejsce: 27-30 lipca 2023 r., Gdynia

Udział w wydarzeniu zapowiedziały czołowe polskie stocznie, dealerzy jachtowi, brokerzy i producenci osprzętu. Na imprezie nie zabraknie premier jednostek, prób morskich, pokazów flyboardów, skuterów, jetboardów oraz wydarzeń towarzyszących.

Szczegóły »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIH podczas ogłoszenia inwestycji Intel pod Wrocławiem
Wybór Polski jako miejsca inwestycji i jednocześnie budowy kluczowego elementu europejskiej branży półprzewodników nie jest przypadkowy. To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, jego bezpieczeństwa, ale też doskonale działającego systemu wsparcia inwestorów.
Grzegorz Oszast, Członek Zarządu PAIH podczas spotkania biznesowego Polska-Bałkany Zachodnie
Pomimo różnych światowych zawirowań, najpierw kryzysu wywołanego pandemią covid-19, a później agresji Rosji na Ukrainę, polska gospodarka jest stabilna i nieustannie się rozwija. To zasługa innowacyjności i elastyczności polskich firm, ale też otoczenia sprzyjającego biznesowi i zapewniającego wsparcie.
Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu Agencji o otwarciu Polskich Biur Handlowych PAIH w kraju
Chcemy osiągnąć dwie rzeczy, zwiększyć rozpoznawalność PAIH wśród przedsiębiorców jako instytucji wspierającej rozwój na rynkach zagranicznych i ułatwić kontakt z nami. Bez internacjonalizacji działalności firmy nie są w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału do rozwoju. Dopiero wkroczenie na zagraniczne rynki pozwala polskiemu biznesowi rozwinąć skrzydła. Chcemy, by PAIH był naturalnym skojarzeniem dla każdego przedsiębiorcy, który pomyśli o ekspansji, niezależnie od wielkości firmy.
Marcin Fabianowicz, dyrektor Departamentu Inwestycji PAIH
Cieszymy się że mogliśmy mieć wkład w budowę nowej, niezwykle nowoczesnej branży w Polsce. Liczymy, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku, a kolejni giganci technologiczni pójdą w ślady Intela i będą inwestować jeszcze częściej w Polsce.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiedzialne za przygotowanie największej bezpośredniej inwestycji zagranicznej w historii Polski
16 czerwca 2023 r. Premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger zainicjowali największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną odpowiadały za merytoryczną obsługę inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu.

Więcej »
PAIH wspiera innowacyjne technologie w rolnictwie
Mzuri World - lider z dziedziny Agro-Tech oraz producent najnowocześniejszych maszyn rolniczych w 2023 roku ukończy budowę zakładu produkcyjnego za 35 mln zł. Na realizację inwestycji firma otrzyma rządowy grant, który obsłużyła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). W 2022 roku Agencja zakończyła dwa razy więcej polskich projektów inwestycyjnych niż przed dwoma laty.

Więcej »
Delegacja Sułtanatu Omanu z wizytą w PAIH
Polska i Oman mogą realizować wiele wspólnych projektów. Obszary działalności gospodarczej obu krajów mają wiele punktów wspólnych, które możemy rozwijać w kolejnych latach. To kluczowe wnioski ze spotkania w siedzibie PAIH z delegacją z Omanu, na czele której stał wiceminister spraw zagranicznych Sułtanatu Omanu, Jego Eskcelencja Szejk Khalifa bin Ali bin Issa al-Harthy.

Więcej »
Zespół ZBH w Kijowie z wizytą roboczą we Lwowie
Zespół kijowskiego Zagranicznego Biura Handlowego PAIH odwiedził z wizytą roboczą Lwów. Nasi przedstawiciele odbyli szereg ważnych spotkań dotyczących współpracy polsko-ukraińskiej przy odbudowie Ukrainy.

Więcej »
Coraz lepsza współpraca gospodarcza. Forum Ekonomiczne Polska-Kazachstan
Relacje gospodarcze Polski z Kazachstanem mogą stać się dla obu krajów niezwykle owocne, stanowiąc bramę do szerszej obecności Polski w Azji Centralnej i Kazachstanu w Europie. Kazachski biznes jest zainteresowany ofertą polskich firm i z otwartością podchodzi do naszej oferty. Tak można podsumować Forum Ekonomiczne Polska-Kazachstan, które odbyło się w Warszawie.

Więcej »
Spotkanie Biznesowe Polska-Bałkany Zachodnie
Kraje Bałkanów Zachodnich są otwarte na współpracę z Polską i zainteresowane wzajemnym wsparciem w rozwoju gospodarek. Polska jest dla nich jednym z kluczowych partnerów i jako taka jest postrzegana jako coraz atrakcyjniejsza biznesowo. Istotne jest, by wykorzystać moment sprzyjający wzmacnianiu relacji. To najważniejsze wnioski ze Spotkania Biznesowego Polska-Bałkany Zachodnie, jakie odbyło się dziś w Krakowie z udziałem reprezentantów Macedonii Północnej, Serbii, Republiki Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Czarnogóry.

Więcej »

Czy wiesz, że...

otwieramy sieć Polskich Biur Handlowych w kraju?
PAIH buduje sieć Polskich Biur Handlowych, które mają być narzędziem dotarcia do przedsiębiorców i wsparciem w rozpoczynaniu przez nich ekspansji zagranicznej. Modyfikując strukturę organizacyjną, Agencja rozszerza swój obszar działania.

Zobacz więcej »

Kliknij na mapę i sprawdź informacje z rynków

Masz pytania?
Napisz do nas: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter