PAIH Newsletter luty 2023, Numer 63

Nasz patronat

Business Angel of the Year 2022
Organizator: COBIN Angels

Termin i miejsce: 7 marca 2023 r., Warszawa

Konkurs Anioł Biznesu Roku (BAY) wyróżnia najbardziej zaangażowanych i aktywnych inwestorów prywatnych, którzy odgrywają znaczącą rolę we wspieraniu ekosystemu startupów w Polsce. Nagroda ustanowiona przez COBIN Angels, największe stowarzyszenie zawodowe aniołów biznesu w Polsce, umacnia rozpoznawalność angel investingu jako nie tylko realnego sposobu alokacji kapitału, ale także atrakcyjnej ścieżki kariery.

Szczegóły »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

Rynek transportu w Polsce i na świecie - styczeń 2023 r.
W grudniu 2022 r. w polskich portach przeładowano około 10.873,3 tys. ton ładunków. W porównaniu do grudnia 2021 r. przeładowano o 29,0% towarów więcej. Ubiegły rok był rekordowym pod względem ilości ładunków załadowanych i wyładowanych w polskich portach. W całym 2022 r. suma przeładowanych towarów była o 23,1% większa niż w rok wcześniej.

Więcej w raporcie PFR »
Grzegorz Gałczyński, Kierownik ds. Branży Motoryzacyjnej i Wodorowej, PAIH
To były intensywne dni pełne spotkań, wydarzeń konferencyjnych, oraz networkingu. W trakcie misji do Meksyku, przedstawiciele polskich uczelni, organizacji okołobiznesowych odbywali rozmowy z ich meksykańskimi odpowiednikami oraz przedstawicielami rządów lokalnych. Należy zwrócić uwagę na ogromny potencjał Meksyku w zakresie możliwości produkcyjnych zielonego wodoru z OZE. Szczególnie ważne może to być dla producentów nośników wodoru w postaci amoniaku i metanolu, ponieważ w tej postaci będzie on dystrybuowany na dalsze odległości. Kolejna ciekawa nisza będzie kształtować się w zakresie środków przechowywania wodoru, w tym wielkoskalowych kawern solnych. Warto również podkreślić możliwości inwestycyjne nie tylko w zakresie branży wodorowej. Szczególnie interesujący wydał się w tym zakresie graniczący z Teksasem stan Tamaulipas. Będziemy, jako PAIH, eksplorować możliwości działania dla polskich firm w tym regionie.
Karol Kubica, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie
Do tej pory, do naszej bazy "Odbudowy Ukrainy" zgłosiło się już blisko 1,8 tys. polskich firm. Aż 1/3 z nich reprezentuje sektor budowlany. W bazie znajdziemy również branże ICT, maszynową, farmaceutyczną i medyczną, czy rolno-spożywczą. Przedsiębiorcy, którzy się do nas zgłosili są zainteresowane zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami jako podwykonawcy. Co ciekawe, blisko 60% z nich zatrudnia od 1 do 49 pracowników. Zatem naszą bazę zdominowały najmniejsze mikro i małe firmy. Od sierpnia zorganizowaliśmy dla nich pięć wydarzeń branżowych - w tym szkolenia i konsultacje. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 1,5 tys. przedstawicieli polskiego biznesu. W okresie luty-maj planujemy zorganizować jeszcze sześć takich wydarzeń.

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Polskie firmy na targach rolniczych AGRA 2023 w Płowdiw
Aż 16 polskich firm miało okazję współtworzyć stoisko Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na tegorocznych targach rolniczych AGRA 2023 w bułgarskim Płowdiw. Wydarzenie odbyło się w dniach 21-25 lutego 2023 r.

Więcej »
Zakończenie pierwszego etapu prac nad projektem Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai
Zakończył się konkurs na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski na Expo 2025 zorganizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt biur architektonicznych. Pięć z nich otrzymało wyróżnienia. Są to: ATI - Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Łukasz Pałczyński; MFRMGR; architekci Alicja Kubicka i Borja Martinez; Nizio Design International oraz Medusa Group.

Więcej »
Spotkanie PAIH z Klubem Burmistrzów Ukrainy
17 lutego 2023 roku w Centrum Informacyjnym Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji odbyło się spotkanie PAIH z Klubem Burmistrzów Ukrainy. Spotkanie otworzył Michał Kucharczyk, zastępca dyrektora Centrum Eksportu PAIH.

Więcej »
Jeden z wiodących egipskich parków przemysłowych z wizytą w Polsce
Wizyty studyjne w polskich przedsiębiorstwach, spotkania z przedstawicielami administracji rządowej oraz specjalna konferencja biznesowa - odbyły się podczas misji przedstawicieli egipskiego Parku Przemysłowego East Port Said (EP) do Polski. Projekt współorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).

Więcej »
Grzegorz Oszast nowym Członkiem Zarządu PAIH
Grzegorz Oszast został powołany przez Radę Nadzorczą PAIH na stanowisko Członka Zarządu Agencji. Zgodnie z decyzją Rady stanowisko objął 1 lutego br. W zarządzie Agencji pozostają Prezes Paweł Kurtasz oraz Członkowie Zarządu Zdzisław Sokal i Piotr Dytko.

Więcej »

Nasza oferta - współpraca ze startupami i dostawcami technologii - spotkania B2B

Wsparcie polega na:
  • identyfikacji potencjalnych partnerów biznesowych w Polsce;
  • organizacji spotkań indywidualnych z wybranymi przez klienta partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami lokalnych organizacji wsparcia biznesu i administracji rządowej;
  • matchmakingu inwestorów z polskimi startupami.
Co zyskujesz? Spotkanie biznesowe dopasowane do profilu Twojej firmy.

Czy wiesz, że...

do tej pory asystowaliśmy w 254 decyzjach inwestycyjnych przedsiębiorców z USA?
W rezultacie zainwestowania przez nich kilku miliardów mld euro powstało kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. W latach 2020-2021, czyli podczas pandemii COVID-19 wsparliśmy 23 takie inwestycje. W ubiegłym roku zakończyliśmy 18 amerykańskich projektów o łącznej wartości 77 mln euro. Mogą one stworzyć blisko 2,5 tys. miejsc pracy nad Wisłą. Wśród inwestorów, których projekty wsparliśmy była m.in. spółka Samsara z nowym centrum technologicznym w Warszawie.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
  • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
  • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
  • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Kliknij na mapę i sprawdź informacje z rynków

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter