PAIH Newsletter marzec 2023, Numer 64

Nasz patronat

Central European BioForum 2023
Organizator: Związek Firm Biotechnologicznych BioForum

Termin i miejsce: 18-19 kwietnia 2023 r., Warszawa

CEBioForum to marka, która od ponad 20 lat tworzy środowisko networkingowe, organizując spotkania poświęcone zastosowaniom i ścieżkom rozwoju biotechnologii. Poprzednie edycje odbywały się w Budapeszcie (Węgry), Brnie (Czechy), Łodzi (Polska) i Nowym Jorku (USA).

Szczegóły »

NAGRODY #InwestycjaRoku

Wśród zwycięzców znaleźli się:
 • Mercedes-Benz AG w kategorii inwestycja produkcyjna
 • Infopulse Polska w kategorii inwestycja usługowa
 • Intel Corporation w kategorii R&D
 • Simoldes Plastics w kategorii reinwestycja
 • Elemental Holding Group w kategorii polska inwestycja
Gratulujemy!

Relację z gali przeczytasz tutaj »

RAPORTY, RANKINGI, KOMENTARZE

RAPORT How to do FinTech in Poland?
 • liczba podmiotów działających w polskim sektorze fintech wzrosła aż o 79% względem 2018 roku,
 • rynek dojrzewa co potwierdzają wysokie, stale rosnące przychody fintechów oraz pierwsze sukcesy podmiotów wychodzących z ofertą na zagraniczne rynki,
 • fintechy made in Poland są zauważane przez debiutujące na polskim rynku fundusze VC, a także międzynarodowe instytucje finansowe i globalne fintechy otwierające tu swoje centra badawczo-rozwojowe lub wymagające zaangażowania ludzi centra usług biznesowych,
 • dynamika rozwoju sektora przynosi jednak wiele wyzwań zarówno dla samych firm, jak i organów publicznych odpowiedzialnych za polską gospodarkę czy regulacje,
 • fundacja FinTech Poland właśnie opublikowała nową edycję raportu, której partnerem jest PAIH.
Szczegóły znajdziesz w RAPORCIE »
Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIH
W relacjach z naszymi partnerami i docierających do nas zapytaniach dostrzegamy dużą dynamikę polskiego sektora fintech. Polskie startupy mogą pochwalić się rozwiązaniami, które przyciągają do nich inwestorów z całego świata. Rozwój branży można jeszcze przyspieszyć, chociażby poprawiając otoczenie prawne dotyczące tego sektora. Dzięki temu raportowi możemy diagnozować kolejne potrzeby firm.
Dorota Siry, Kierowniczka ZBH Bogota o szansach eksportowych w Kolumbii
Kolumbia importuje wiele produktów, w szczególności tych bardziej zaawansowanych technologicznie, które nie są wytwarzane na miejscu. Polskie produkty mogą być bardzo dobrą, wysokojakościową, alternatywą dla drogich produktów z Europy Zachodniej, czy USA. Kolumbijczycy znają polskie marki kosmetyczne, kupują też traktory naszej produkcji. Tysiące lokalnych firm poszukują dostawców: nawozów, środków ochrony roślin, maszyn przetwórstwa spożywczego, maszyn do sortowania lub pakowania. Tę potrzebę świetnie mogą zaspokoić polskie firmy.

Więcej na ten temat dowiesz się podczas naszego webinarium »

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Znamy projekt Polskiego Pawilonu na Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace, Kansai
Zgodnie z rekomendacjami japońskiej firmy doradczej, zamawiający przeprowadzi dalsze rozmowy o współpracy przy projekcie z Alicją Kubicką i Borja Martinezem, autorami jednej z pięciu koncepcji wyróżnionych w "Konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski".

Więcej »
Przedłużamy termin zgłoszeń do X edycji konkursu "Grunt na medal"
Trwa dziesiąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Grunt na medal" organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony i upływa 14 kwietnia 2023 r.

Więcej »
Premiera drugiego raportu "How To Do FinTech In Poland"
Polska to kraj o wielkim potencjale branży FinTech. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno raportu "How to do FinTech in Poland", którego partnerem jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Premierze raportu towarzyszył panel z udziałem ekspertów sektora finansowego - PKO Banku Polskiego, Banku Pekao SA, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, a także kancelarii PwC Legal i Michael Page.

Więcej »
Forum Polsko-Szkockie w Warszawie
Polskę i Szkocję łączy podobny kierunek zmian i potencjał współpracy. To główne wnioski z Forum Polsko-Szkockiego, które odbyło się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii z udziałem przedstawicieli rządów obu państw, Edynburskiej Izby Handlowej, Szkockich Izb Handlowych oraz przedsiębiorców. Tematem przewodnim rozmów były zielone technologie i transformacja energetyczna.

Więcej »
PAIH na MIPIM 2023
Polska Agencja Inwestycji i Handlu była obecna na odbywających się w Cannes targach nieruchomości - MIPIM. Jest to największe pod względem liczby uczestników i reprezentacji krajów wydarzenie tego typu na świecie.

Więcej »
Polskie stoisko na targach DIHAD w Dubaju
Polskie firmy z sektora pomocy humanitarnej mają wiele do zaoferowania zagranicznym partnerom i są coraz bardziej dostrzegalne. To wnioski płynące z udziału w targach pomocy humanitarnej i rozwojowej Dubai International Humanitarian Aid and Development w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polskie stoisko zostało zorganizowane na targach DIHAD po raz pierwszy.

Więcej »
Polskie rusztowania w Izraelu
Za sprawą wsparcia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), polski producent rusztowań Plettac Distribution nawiązał współpracę z izraelskim partnerem. - Izrael to jeden wielki plac budowy. Dlatego może być ciekawą alternatywą dla rynków, na których do tej pory działali polscy eksporterzy z branży budowlanej - mówi Mateusz Kamer z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie.

Więcej »
Polska stocznia z kontraktem w USA
Polski producent jachtów Lamdo Yachts podpisał z amerykańskim kontrahentem kontrakt dealerski wraz z realizacją pierwszej jednostki. Współpraca jest efektem obecności polskiej spółki na stoisku PAIH podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show.

Więcej »
Wspólna wizyta w Japonii PAIH i MRiT
Zacieśnienie już obecnie dobrych relacji gospodarczych między Polską a Japonią oraz zwiększenie napływu inwestycji firm z kraju kwitnącej wiśni do Polski to zdaniem uczestników odbywającego się 6 marca w Tokio Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego najważniejsze wyzwanie jakie stoi przed naszymi krajami. Forum zorganizowane przez Polską Agencje Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio oraz Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego (JETRO) zgromadziło przedstawicieli ponad stu firm z obu krajów.

Więcej »

Czy wiesz, że...

realizujemy projekt "Mój biznes za granicą"?
Celem projektu jest przygotowanie i przetestowanie modelu wsparcia, w tym edukacyjnego, który PAIH będzie wykorzystywać w obsłudze MŚP rozważających ekspansję zagraniczną. Model ma za zadanie podnieść efektywność polskich małych i średnich firm w tym procesie. Wypracowany zestaw narzędzi skierujemy do przedsiębiorców planujących postawić pierwsze kroki poza Polską.

Przeczytaj nasz raport z badania i sprawdź, co o działalności eksportowej sądzą polscy przedsiębiorcy.

Komunikat

Uważaj na niewiarygodnych kontrahentów
Trudna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią COVID-19 sprawia, że coraz więcej polskich firm szuka rynków zbytu dla swoich produktów i usług za granicą. Sprzedaż zagraniczna to naturalna szansa, ale czasami również zagrożenie. Kiedy możesz mieć do czynienia z oszustem?
 • w miarę możliwości unikaj dostaw towarów na kredyt bankowy i domagaj się uregulowania zaliczki;
 • zawsze możesz skontaktować się z firmą, pod którą istnieje podejrzenie, że ktoś się podszywa, w celu sprawdzenia, czy taka osoba rzeczywiście tam pracuje; często wystarcza samodzielna weryfikacja adresu mailowego, z którego kontaktuje się z nami dana osoba; adresy osób podszywających się często potrafią minimalnie różnić się od oficjalnych domen;
 • w przypadku wątpliwości co do autentyczności potencjalnego partnera, możesz również zgłosić do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która za pośrednictwem Zagranicznych Biur Handlowych zweryfikuje wskazany podmiot.
Wiarygodność Kontrahenta Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej »
Chcesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Skontaktuj się z nami! »

Kliknij na mapę i sprawdź informacje z rynków

Masz pytania?
Zadzwoń na infolinię PAIH 24h: +48 22 334 99 55
lub napisz: paih24@paih.gov.pl

Śledź nas:  Facebook  Twitter  YouTube  LinkedIn  Instagram  Archiwum PAIH Newsletter